Fedezd fel a Bakony-Balaton régió ízeit! – Kedvenc bakonyi receptjeinket ajánljuk

gasztro

Ahogy egyre hidegebbre fordul az idő, nem csoda, hogy úgy érezzük, egyszerűen csak bekuckóznánk a szobába egy nagy pléd és egy forró tea társaságában. Ilyenkor az ételek terén is az igazán laktató, melengető fogások kerülnek előtérbe, ezekből pedig a recepteket elnézve, a bakonyi térségben nincs hiány. Tarts velünk egy kulináris utazásra, ahol most megosztjuk veled kedvenc bakonyi ételeinket!

Fortepan I Ebner

Már korábban is megpróbáltunk utánajárni a bakonyi ételek titkának, hiszen a régió gasztronómiája sokkal többet rejt a jól ismert tejszínes-gombás mártásnál. Az erdői kincsei, bogyók, magvak, gombák, vad-, hús- és halételek: színek és ízek kavalkádja, mind a bakonyi konyha alapját képezik, melyekből igazán finom fogások készülhetnek. Összegyűjtöttük a kedvenc receptjeinket, amely alapján akár egy 3-fogásos menüt is elkészíthettek!

Borleves

Gondoltad volna, hogy a bort nemcsak az ételek mellé fogyaszthatjuk, hanem akár önálló fogásként, azaz levesbe keverve is megállja a helyét? Kiss Albertné Régi ízek egy bakonyi sváb falu, Németbánya konyháiból című receptgyűjteményben bukkantunk rá erre a receptre, amihez csupán pár hozzávalóra lesz szükségetek.

Elkészítés:

Fél liter bort kevés vízben forrald fel egy fazékban, majd adj hozzá egy kevés szegfűszeget és fahéj, fél citrom levét és egy kis mazsolát. Válassz szét 8 tojást, és a sárgáját verd habosra 12 dkg cukorral, majd a forrásban lévő bort kezd el kanalanként hozzáadagolni a tojásmasszához. Jó alaposan keverd össze az egészet, majd a tűzhelyre visszatéve addig kevergesd, amíg be nem sűrűsödik. Várd meg, míg kihűl és keverj hozzá 2 deciliter tejszínt. Közben a tojásfehérjét verd kemény habbá, és forralj fel egy kevés tejet, majd abban főzd ki a habgaluskákat, ezzel díszítsd a kész levest. Ez a fogást leggyakrabban karácsonykor szokták fogyasztani.

Fortepan I Id. Konok Tamás

Bakonyi sertésszelet dödöllével

A bakonyi húsételeket ahány ház, annyiféleképpen lehet variálni. Készülhet belőle akár leves, húsgolyó, sertésborda vagy halétel is. A mi választásunk most egy bakonyi sertésszeletre esett, melynek elkészítése talán mind közül a legegyszerűbb.

Elkészítés:

Négyöt nagyobb szelet sertéscombot klopfolj ki, majd sóval és borssal fűszerezd. Forgasd meg mindkét oldalát egy kis lisztben, majd tedd félre. Ezután egy kevés füstölt szalonnát vágj apró kockákra, és pirítsd meg egy edényben. Ha kisült a zsírja, szedd ki a szalonnadarabokat, majd a zsíron pirítsd le a hússzeletek mindkét oldalát. Tedd félre a húsokat, majd dobj a lesült zsírra negyed kiló szeletelt csiperkegombát. Ha a gomba is lepirult, tedd azt is félre, és süsd üvegesre a felaprított vöröshagymát.

Ezután minden úgy készül, mint a hagyomány pörköltalapnál, adj a hagymához szeletelt paradicsomot és paprikát, sózd, borsozd, majd adj hozzá nagyjából 2 deciliter vizet. Kevés forralás után tedd vissza a hússzeleteket az edénybe, adj hozzá még egy kis vizet, és addig főzd, amíg a hús meg nem puhul. Készíts habarást egy kevés lisztből és tejfölből, szedd ki a húsokat a léből, majd habard be a ragut. Végül tedd vissza a hússzeleteket és a gombát a lébe, és pár percig forrald össze az ételt.

Leggyakrabban galuskával vagy petrezselymes burgonyával fogyasztják, de akár dödöllét is készíthetsz mellé köretnek, amelyhez a nudli tésztáját forró vízben kiszaggatva kell kifőzni. A dödöllét egyébként gyakran használják levesbetétnek is, sőt zsírban és kevés hagymán megpirítva, tejföllel tálalva akár önálló fogásként is megállja a helyét.

Fortepan I Danassy Károly

Sváb almatorta a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor konyhájából

Idén tavasszal volt szerencsénk a monostor konyháján megtapasztalni, hogyan készíti Toókos János testvér és Bori néni az igazi hagyományos bakonybéli ételeket. A hangsúly náluk mindenképpen a takarékos és egyszerű ételeken van, amelyek leggyakrabban hús nélkül készülnek. Az általuk készült receptekről már több szakácskönyv megjelent, a sváb almatortáról a Bakonybélszín – Ünnepi receptek a monostori konyháról szakácskönyv című kötetben olvastunk.

Elkészítés:

Keverj össze 10 dkg vajat, 12,5 dkg cukrot, 3 tojást, 20 dkg lisztet, majd adj hozzá egy kevés sót, reszelt citromhéjat és egy teáskanál sütőport. Tedd az így elkészült tésztát egy kerek sütőformába, majd a tetejére körkörösen rétegezd a vékony szeletekre vágott almát. Tedd be a sütőbe 30-40 percre, majd, ha picit kihűlt a tészta, porcukorral hintsd meg a tetejét. Ha egy tippet megfogadsz tőlünk: még langyosan fogyaszd! Jó étvágyat!

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!