Művészet és közösség - Festmények díszítik majd a zánkai épületeket
Egy multifunkcionális kulturális tér, régi és a modern bútorok, olajos hordókból kialakított kézmosók, régi spalettákból készült benső ajtók: a zánkai Kisbirtok Kultbázis méltán válhat a művészetek iránt érdeklődő közönség második otthonává.

Jakócs Dorottya, Németh Zoltán MNU, Gyulai Attila, Void Gergely, Mentha, FatHeat street art művészek és a zenészek: Dj Qcee (Random Trip), Havas Miklós (az Irie Maffia egyik alapítója), Eckü (a Hősök egyik alapítója), Sabina (New Level Empire korábbi tagja), Monostory Barnabás (Kolalabell zenekar), Cséry Zoltán+Pákay Petra (Patché).
A névsor tagjai mind részt vesznek a zánkai Kisbirtok Kultbázis programjában.
Szabó Andrea, a kulturális központ tulajdonosa, projektvezető már régóta formálgatta az ötletet, hogyan lehet a művészetet kivinni az utcára, milyen lehet az, ha egy üres fal vagy felület helyett, művészi alkotások színesíthetnék a falu épületeit és hétköznapjait.
Pályázaton választják ki, hogy hova kerülnek majd az alkotások: bárki felajánlhatja egy pajta ajtaját, kút káváját, vöröskő falát, homlokzatát, amire szeretné, hogy a művészek alkossanak.
„Minden műalkotáshoz elengedhetetlen a találkozás, a beszélgetés és egymás inspirálása történeteken keresztül. Mi inspiráljuk a környezetünket, a street art művészt inspirálja a műalkotás befogadója, a zenészt inspirálja a műalkotás. Így egy teljes alkotói folyamatot követhet végig a közönség. Megismerhetik, hogy ki áll a felület mögött, mi a története, mi az, amit a művész majd megfoghat? Láthatják, hogy alakul ki a végleges koncepció, amiben maga a művész is benne van. Szeretném, ha a helyiek is látnák, hogy ezek az alkotások nem pusztán „falfestmények”, hanem művészeti alkotások, melyek egy közös munka által is létre jöhetnek”
Havonta egy műalkotás készül el, melynek bemutatását zenei programmal is összekötik. A programsorozatban azonban nem pusztán az alkotás megszületése a fontos, hanem az alkotói folyamatokba való betekintés is.
„A legfontosabb célunk, hogy megmutassuk a modern művészet – legyen az street art vagy akár zene milyen szépen és organikusan tud összefonódni a helyi hagyományokkal. Azzal, hogy idén Kultháló helyszínné váltunk, lehetőségünk van egy teljes programsorozatot erre a gondolatiságra felépíteni. Április végétől szeptember végéig készülünk szakértői beszélgetésekkel, kisebb és nagyobb eseményekkel és közösségi programokkal. Fontos az is, hogy az elkészült műalkotások ezt követően is a településkép és így a mindennapjaink részei maradnak.”
