Valami régi, valami új – Idén 32. alkalommal vár a Művészetek Völgye Fesztivál
Újdonságokkal és régi kedvencekkel, összesen 2200 programmal lassan kezdetét veszi az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja. A szervezők a zenei programokon túl számtalan színházi, irodalmi és gyermekprogrammal készülnek, sőt még kiállítások is várnak július 21. és 30. között. Oszkó-Jakab Natáliával, a fesztivál általános igazgatójával beszélgettünk.

„Nagyon érdekes belegondolni, hogy már 1989 óta fut ez a projekt, és előtte szorosan a helyieken kívül nem sokan ismerték Kapolcs, Taliándörögd vagy Vigántpetend nevét. Most pedig gyakorlatilag nagyobb települések ismertségével vetekszik a három egyenként pár száz fős település” – mesél a kezdetekről Natália, aki szerint a fesztivál nagymértékben hozzájárult a települések lakosságának növekedéséhez és fejlődéséhez.
Kapolcson, a három település szívében, három éve megnyílt a Művészvölgy Kúria a VEB2023 EKF Pajta Programjának támogatásával, mely a fesztivál tíznapos nyüzsgését próbálja ellensúlyozni és kibővíteni a szeptembertől júniusig tartó időszakban. Angol nyelvtanfolyam, ringató programok, zenei és irodalmi csemegék, hangszertanulási lehetőség, örömdobolás és táncházak várják a helyi lakosokat, akiket kérdőívek segítségével rendszeresen megkérdeznek arról, milyen programoknak örülnének a jövőben.
„Ezekkel a kezdeményezésekkel igyekszünk a települések számára folyamatos kulturális életét biztosítani, és kihasználva a Művészetek Völgye Fesztivál erejét egyfajta kulturális közfeladatot látunk el, ezzel meghálálva azt a munkát, amelyet a településen élők belefektetnek a fesztiválba. A helyi lakosok közül többen csatlakoznak a szervezéshez minden évben és résztvevőként is jelen vannak, hiszen a három település lakói számára a fesztivál összes programja ingyenes.”

Kölcsönös együttműködés a helyi közösségekkel
A Művészetek Völgye Fesztivál egy kölcsönös együttműködésen alapul a fesztivál szervezői és a helyi közösségek között, amely során a közös tervek és fejlesztések kerülnek fókuszba: Kapolcson megújult a Fő tér, megnyílt a korábban említett Művészvölgy Kúria és a BalatonBike365 Szolgáltató Központ is.
„A települések fantasztikus szép adottságokkal bírnak, de rengeteg támogatást kapunk a helyiektől is: minden évben készülnek, csinosítják a településekét, egy-egy mosollyal vagy kedves szóval, mindig szívélyesen fogadják a látogatókat. Szerintem ez az egyik különlegessége a Művészetek Völgye Fesztiválnak, hogy a helyi közösségekkel szoros együttműködésben jön létre, azaz a kapolcsiak, taliándörögdiek és vigántpetendiek nélkül nem lenne ugyanaz a fesztivál sem. Közös célunk, hogy további fejlesztésekkel járulhassunk hozzá a települések fejlődéséhez, hogy megalapozzuk a jövőjüket, és így mindhárom helyszín továbbra is virágzó közösségű település maradhasson.”
Vigántpetendi újdonságok
„Az idei fesztivál, ahogy azt már a látogatók az utóbbi évtizedekben megszokhatták, Kapolcs-Taliándörögd–Vigántpetend településeken kerül megrendezésre, és míg az elmúlt tíz évben Kapolcs fejlesztésén volt a hangsúly, az utóbbi időben Vigántpetend is több helyszínnel gazdagodott.”
Ez utóbbi település irodalmi oázisa a POKET zsebkönyvek udvara lesz, amely visszatérő helyszín a fesztiválon: Vecsei H. Miklós és csapata idén is rengeteg kvízzel, beszélgetéssel, koncerttel, workshoppal, sőt dalpremier sorozattal is készül, melyek során minden alkalommal egy-egy Csoóri Sándor versmegzenésítést mutatnak be.
Nincsen Völgy Hobo nélkül, aki 10 napon át előadóestekkel készül a róla elnevezett Hobo Udvarban.
„A Hobo Klub gyakorlatilag a fesztivál legeleje óta, tehát körülbelül 30 éve jelen van a Völgyben, így mára kialakult Vigántpetenden egy nagyon stabil Hobo rajongói bázis, akiknek minden nap délután 3-tól Hobológia beszélgetéssel is készülünk. A Petendi Pajtába egy kissé pszichedelikusabb vonal költözik be, és ami idén még újdonság, hogy a Circue de Tókertben már nemcsak a cirkusz, hanem a kortárs tánc is főszerepet kap, de fellép többek között Zorán, Dés László és Kern András is. A Papageno Klasszik komolyzenei helyszínen pedig a komolyzene kedvelőit várjuk áriaesttel, hegedű- vagy zongoraversennyel, így gyakorlatilag annyi programmal készülünk Vigántpetenden is, hogy a látogatók akár egy egész nap során találhatnak maguknak kedvükre való programot, anélkül hogy át kéne menniük a másik két településre.”

Taliándörögd – fókuszban a színházzal
Ettől függetlenül mindenképpen érdemes Taliándörögdre is ellátogatni, hiszen a Színház Színpadon olyan társulatok produkciót nézhetjük végig, mint az Art-Színtér, a Játékszín vagy a Veszprémi Petőfi Színház. Sőt, idén egy új helyszín, a Színház Színpad Templom is megnyílik, ahol még több színházi csemegére számíthatnak az érdeklődők. Idén is lesz Világzenei Udvar, a Tarisznya Evangélikus Udvarban és a LéleKzet Református Udvarban lélekben lehet majd töltődni, az Analóg Udvarban fotózást tanulhatunk, az Inkler-Háznál pedig tájépítészei beszélgetésekbe kapcsolódhatunk be.
Taliándörögdön találhatjuk az Egyetemi Udvart is, mely a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem hallgatóinak és tanárainak együttműködésével jött létre. A programok során az ország fiatal művészeit és zenekarait ismerhetjük meg, miközben zenei és táncos workshopokon és interaktív előadásokon vehetünk részt.
Kapolcson Póka Egonra emlékezünk
Aki már legalább egyszer járt a Völgyben, annak biztosan ismerős lesznek az olyan klasszikus helyszínek, mint a Kaláka Versudvar vagy a Hagyományok Háza Folk Udvar, de a szintén jól ismert Harcsa Veronika Udvar idén egy sokkal tágasabb és zöldebb helyszínre költözik a Malomparthoz, ahol többek között az Analog Balaton, Barkóczi Noémi és a Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint duó biztosítja a jó hangulatot a fesztiválozóknak. A Panoráma Színpadra három év után visszatér a Quimby, de fellép még többek között a Carson Coma, Bagossy Brothers Company, a Bëlga, az Aurevoir, a Blahalouisiana, a Bohemian Betyars, a Budapest Bár, és izgalmas „Völgy Special” show-val készül a 20 éves Punnamy Massif is.
A Kőbánya Udvara hosszú éveken keresztül a Völgy ikonikus helyének számított, amely a Kőbányai Jazz Iskolában tanulók koncertjeinek biztosított helyszínt, mely idéntől a két évvel ezelőtt elhunyt Póka Egon előtt tisztelegve a Póka Udvar nevet viseli, ahol olyan zenekarok lépnek színpadra, mint a The Pontiac, Áron András & The Black Circle Orchestra és az idén 20 éves PASO.
Az irodalmi vonalon maradva idén visszatér a tavaly debütált Petőfi Udvar, mely a híres költő születésének 200. évfordulója előtt tiszteleg, és irodalmi és alkotóművészeti programokkal várja az érdeklődőket Juhász Anna válogatásában. A helyszínen zenéből sem lesz hiány, hiszen egyben a Hajógyár színpadán olyan zenekarok lépnek majd fel, mint Bérczesi Róbert, a Pandóra Projekt vagy Lil Frakk, illetve a Hangfoglaló program zenekarai.
A Filmio Pajta Mozgóban pedig a mozgókép kerül a középpontba, ahol a filmvetítések mellett sor kerül majd a Némafilmhez filmzenét pályázat döntőjére is, mely idén az VEB 2023 EKF programmal közösen az EU teljes területéről fogadta a jelentkezéseket.
Ha szereted a jazzt, van egy nagyon jó hírünk! Idén saját udvarral lesz jelen a Magyar Jazz Szövetség, akik a Völgyben szervezik meg a hazai jazz élet egyik legrangosabb eseményét, a Magyar Jazz Ünnepet: hatnapos program, a hazai jazz élet színe-javával, ismeretterjesztő előadásokkal és pódiumbeszélgetésekkel, melyeket négy további jazz koncertekkel teli nap követ.
Múzeumok a Völgyben
„Négy év után visszatér hozzánk Kapolcsra a Néprajzi Múzeum, akik a megnyílt tárlataikból egyfajta „múzeumsűrítményt” állítottak össze, amely kifejezetten izgalmas program lesz a fesztivál során, köztük Erdős Kamill ormológus érzékeny fotóival, gyerekfoglalkozásokkal és kurátori beszélgetésekkel körítve.”
Idén Közlekedési Múzeum is a Völgybe látogat, akik egy retró busszal érkeznek, amelyben a zenekarok különleges koncertet is adnak majd. Visszatérő régi-új helyszín lesz a Mókuskert Udvar is, amelynek Szirtes Edina Mókus lesz az udvarhölgye, ahol a zene és az irodalom segítségével tudunk kapcsolódni egy inspiráló közegben, amely a Völgy legapróbb udvara egyben.

Családi és gyerekprogramok sokasága – a legkisebbeknek is
A Művészetek Völgye idén is számtalan családi és gyerekprogrammal készül, amelyek a programfüzetben Gyermekvölgy név alatt találhatók, és kedvezményes jeggyel látogathatók. A családokat várja az új, kapolcsi Családi Kultúrtér, amely a patak partján bábelőadásokkal zenékkel és zenés mesékkel, kézműves foglalkozásokkal és játéksarokkal várja a gyerekeket.
„Idén második alkalommal visszatér az Egyszülős Központ a Filmio Udvarban, ahol minden délután fél 3 és fél 4 között olyan híres írók, zenészek és színészek mondják el kedvenc meséjüket, mint Hobo, Harcsa Veronika, Lackfi János, Gryllus Vilmos vagy Vecsei H.Miklós. Magyarországon körülbelül 300 ezer egyszülős család él, akik több mint félmillió gyereket nevelnek, és az Egyszülős Központok az elmúlt öt évben közel 30 ezer egyszülős családnak segítettek. A legkisebbeknek a program során egy gyerekrajz workshoppal készülünk, ahol minden gyermek megrajzolhatja a saját mozi- vagy rajzfilmjét, amelyet le is vetítünk egy 100 éves vetítőgépen, és láthatjuk majd hogyan elevenednek meg a gyerekek gondolataiból egyenként rajzolt képek és áll össze a mozgókép. Szerintünk ez egy fantasztikus kezdeményezés, amelyhez öröm volt csatlakozni.”
Fesztivál környezettudatosan
A fesztivál során kiemelt szerepet kap a környezetvédelem: a szervezők szelektíven gyűjtik a hulladékot és próbálják a közösségi közlekedés felé terelni a látogatókat. Idén is, ahogy minden évben, a Volánbusz és a MÁV közreműködésével akár kezdeményes áron lehet eljutni a helyszínekre, illetve a három település között az egyik irányban Monostorapáti és Tapolca érintésével, a másik irányban egészen Veszprémig Csigabuszok közlekednek a fesztivál teljes időtartama alatt, melyek mozgását valós időben az applikáción keresztül lehet követni.
„Gyakorlatilag egy saját kis közlekedési ökoszisztémát alakítunk ki a tíz nap alatt, hogy a látogatókat segítsük a döntés meghozatalában, hogy ne autóval jöjjenek a fesztiválra, hanem a közösségi közlekedést válasszák, és ezzel is csökkentsék a fesztivál ökológiai lábnyomát. Ezenfelül pár éve sikerült úgy kiépítenünk az áramot több helyszínen, hogy nem aggregátorokat, hanem sima áramlekötést használunk.”
A Művészetek Völgye már a jövőre is készül
Bár az idei fesztivál még el sem kezdődött, a szervezők már a jövő évre készülnek: 2024-ben fontos szerepet kap a fenntarthatóság, a Pro Progressione szervezettel karöltve. A Zöld Udvarban a The Big Green elnevezésű, az Európai Unió Kreatív Európa programja és a Miniszterelnökség által támogatott, program fonódik össze a Művészetek Völgyével. A fesztiválon a vendégek megismerkedhetnek majd a projekt első évének eredményeivel és olyan témákkal, mint a művészet szerepe a fenntartható életmódot tanuló társadalom kialakításában vagy az ökológiai tanulás.
„Szerintem ez egy nagyon izgalmas projekt, amely szorosan összekapcsolódik az egyik fő hitvallásunkkal, a települések ökológiai védelmével, azaz, hogy úgy használjuk a régió biztosította területeket, hogy azt minél kevésbé terheljük meg a fesztivállal. A fenntarthatóság egyébként idén is fontos része a fesztiválnak hiszen 20 civil szervezet lesz jelen a Művészetek Zöldjében, a WWF-től kezdve a Jane Goodall Intézeten át a Madártani Intézetig.”