Semmi különös? – Rejtett kincsek nyomában a Bakony szívében
Mi a közös Bakonynána, Borzavár, Jásd és Nagyesztergár településekben? Az az egyedülálló kezdeményezés, ami a VEB2023 EKF program támogatásával valósult meg idén és amely a bakonyi régió rejtett kulturális ékköveit kutatja. A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intéze-tének (FTI) szakmai projektvezetőjével, Szabó Mariannal és Márkusné Vörös Hajnalkával, a VEB2023 EKF programfejlesztési tanácsadójával a projektről beszélgettünk.
A kutatások során a munkában öt fős szakértői csapatok vettek részt, amelyeket az FTI három kollégája és a Pannon Egyetem ösztöndíjas munkatársa koordinált. A projekt vezetője Szabó Mariann, akinek fő területe a regionális gazdaságtan és területfejlesztés, amelyet egyrészről az alulról jövő fenntarthatósági programok révén, másrészről pedig a területi irányítás szemszögéből közelít meg. Számos területfejlesztési stratégia kidolgozása fűződik a nevéhez és ahogy mondja, a VEB2023 EKF hatalmas feladatot vállalt azzal, hogy a programot ekkora területi kiterjedésben valósítja meg, amelynek köszönhetően a négy települést lefedő Bakony ékkövei projekt is elindulhatott.
- mondja Mariann, aki szerint a projekt csapatösszetétele is kifejezetten színesen alakult. Többek között geológus, szociológus, történész, közgazdász, turisztikai és fenntarthatósági szakértő is alkotják a tizenhat fős csapatot.
Semmi különös?
A projekt neve abból az elképzelésből született, hogy számos olyan kisebb lélekszámú település van a régióban, amelyet szeretnek a környékbeliek, mégis sokan azt gondolják, hogy nincs ott semmi különös. Ahogy Mariann mondja, valójában ez a kutatás célja, a közös alkotói folyamat, a településekre érkező fejlesztőcsoportok és a helyiek között, hogy rácáfoljanak ennek az állításnak az ellenkezőjére.
Márkusné Vörös Hajnalka, aki a VEB2023 EKF oldaláról segíti a projektet, arra is felhívta a figyelmet a névvel kapcsolatban, hogy bár a Veszprém-Balaton elnevezés azt sugallhatja, hogy a Balaton-melléki régió van a fókuszban, a Bakony településeinek és közösségeinek kulturális fejlesztése is kiemelten fontos az EKF számára, amelynek egyik fontos eleme a négy települést érintő kutatótábor.
Hajnalka szerint ebből is adódik ez a semmi különös érzés: nincs munkalehetőség, nincs egy vezető település, ugyanakkor az már a korábbi kutatásokból is egyértelmű volt, hogy hihetetlen erőkkel és belső erőforrásokkal rendelkeznek ezek a települések, a szakemberek pedig ennek a feltárásában és megerősítésében tudnak segítséget nyújtani.
A Bakony ékkövei program célkitűzései
A program egyik legfőbb fejlesztési célja egyértelműen a közösségépítés, ami Mariann szerint szemmel látható eredményeket hozott.
A kutatás során annak is utánajártak, hogy hogyan lehetne a kapcsolatot élénkíteni olyan nagyobb településekkel vagy városokkal, mint mondjuk Bakonybél vagy Zirc. Ez a koncepció a Bakony szíve nevet kapta, amelynek lényege, hogy a négy település egy nagyobb központtal együttműködve szilárdítsa meg a pozícióját a turisztikai palettán.
A terepmunka a helyiek bevonásával valósult meg, ahol még a gasztronómiai szokások is fókuszba kerültek. Az Életek és ételek című sorozat kapcsán az egyik kutató hölgy életút interjúkat készített a bakonynánai lakosokkal, főképp az idősebb generációból, melynek eredményeképpen megszületett egy tizenhat részből álló videó- és hanganyag.
Sokszínű nemzetiségi hagyományok
- tudtuk meg Hajnalkától.
Mariann a beszélgetésünk során pedig kitér a sváb hagyományokra is.
Nyitó és záró rendezvény ad keretet a kutatásnak
A településeken tartott rendezvények fő célja, hogy minden generációhoz szóljanak, alapelvárás volt, hogy család- és gyerekbarát legyen és a mozgáskorlátozottak számára is biztosítsanak elérhető útvonalakat és programokat. A júliusban Jásdon megrendezett nyitórendezvényen például kvízekkel, kézműves programokkal, kerekasztal beszélgetésekkel, népdal- és néptánc oktatással, vezetett sétákkal és gasztronómiai programokkal várták az érdeklődőket.
Az FTI minden évben megrendezi az úgynevezett Kreatív Város Fenntartható Vidék Konferenciáját, ami idén szeptember 18-19-én lesz. Ezen főképp a kutatók vesznek majd részt, ahol bemutatják a Semmi különös? Bakony ékkövei! projektet is. Szeptember 25-én pedig a bakonynánai záró rendezvénnyel tesznek pontot a kutatás végére és ünneplik meg az eredményeket.
A program során vezetett túrák indulnak majd Bakonynánáról és Nagyesztergáról és betekintést nyerhetünk a Bakony gasztronómiájába is. Az érdeklődők bakonyi néptáncok alapjait is elleshetik majd, de a kutatási eredmények is bemutatásra kerülnek. Az egész napos program egy kerekasztal beszélgetéssel zárul, ahol a négy település vezetője összefoglalja és összehasonlítja majd a tapasztalatokat.
A projekt folytatódik
A kutatás eredményeivel kapcsolatos jelentéseket a szakembereknek október 10-ig kell leadni, de a több hetes munka alatt összegyűlt nagy számú információs anyaggal is vannak terveik. Olyan elsősorban a régió népszerűsítésre szolgáló dokumentumokat szeretnének összeállítani, amely a települések kommunikációját segíti és támogatja.