Kis közösségek nagy lehetősége - Megszületett a Minipályázatok első körének eredménye
Novemberben lezárult a VEB2023 EKF által indított Minipályázatok zsűrizésének első szakasza, melynek során közösségi döntéshozatal segítségével döntöttek a beküldött pályázatok sikerességéről. Hogyan lehetett bekerülni a zsűribe és miként zajlott maga a bírálási folyamat? Az újító kezdeményezés tapasztalatairól az esemény szervezőivel és néhány zsűritaggal beszélgettünk.
A Minipályázatok olyan projektek, amelyek a helyi közösségi és kulturális élet önszerveződő programjainak és tevékenységeinek ösztönzését szolgálják. A projektek elbírálása egészen egyedülálló módon, civilek, azaz a közösség bevonásával valósul meg. Az eddigi pályázatokat látva, azok egészen sokrétű, de alapvetően közösség fókuszú pályaművek, amelyek sokszor újszerű köntösben vagy tematikával közelítenek meg egy adott témát. Legyen az egy adventi vagy farsangi program, ringató foglalkozás, vagy akár böllértalálkozó, a Minipályázat egyszeri, 350 ezer forintos támogatást nyújt a kezdeményezésekre, melyeknek a most lezárult első szakasz után legkésőbb 2023. március 31-ig kell megvalósulnia.
A pályázati időszak négy fordulóból áll, így az se keseredjen el, aki esetleg most lemaradt. Ráadásul a döntéshozók közé gyakorlatilag bárki jelentkezhet, aki az EKF-régióban érvényes lakcímkártyával rendelkezik. A zsűritagok kiválasztását minden esetben gondos munka előzi meg, mivel a szervezők külön figyelmet szentelnek arra, hogy a tagok amennyire lehetséges visszatükrözzék a régió lakosságát egyrészt demográfiailag, másrészt a kultúrafogyasztási szokások felől. Az első kör zsűrizése két napon keresztül zajlott: a szombati nap folyamán az EKF-régióból beérkezett 87 pályázatot bírálta el a régiós testület, a vasárnapi napon pedig 26 veszprémi pályázat sorsáról döntöttek a zsűribe beválasztott veszprémi lakosok. Mindkét napon a pályázatok fele került ki győztesen.
Bonyhádi Szilvia, a VEB2023 EKF közösségi bevonás és kapacitásfejlesztés projektmenedzsere, aki aktívan segíti a Veszprém-Balaton Régió Kultúrájáért Közalapítvány Minipályázati Programját, mesélt nekünk a kezdeményezés hátteréről:
Élményalapú, interaktív zsűrizési folyamat
A szervezők a döntéshozatali folyamatban való részvétellel kapcsolatban kiemelték, hogy mindenképpen egy olyan programot szerettek volna kínálni a résztvevőknek, amely nemcsak a döntés folyamatáról szól, hanem élményt is nyújt. Novemberben a program a balatonszőlősi Thetis Birtokon zajlott, majd a közös munkát egy ebéddel és bor- és szörpkóstolóval zárták a nemrégiben Bib Gourmand minősítést szerző Casa Christában. Ezen felül a nyertes pályázatok kiválasztása is interaktív játékos formában valósult meg.
A folyamatot a Part Lab Kft. szociológus szakértője, Lukácsházi Gergely tervezte és vezette le Az ő feladata volt az is, hogy a döntéshozatalra jelentkezők hátterének ismeretében a 92 jelentkező közül kiválassza azokat, akik végül részt vehettek az eseményen.
-tudtuk meg tőle.
Szerinte manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kezdeményezés, a közösségi döntéshozatal sikere a zsűritagok sokszínűségében rejlik: minél többféle emberből áll össze a döntéshozatali testület, annál sokszínűbb eredmény születik majd. Ez a kezdeményezés abszolút kísérleti jellegű volt, de Gergő elmondása alapján pozitív eredményekkel zárult.
A zsűritagok visszajelzései
Filep Szilvia hat éve költözött a fővárosból Veszprémbe, amit nagyon vonzó és élhető városnak tart. A VEB2023 EKF programját azóta követi, mióta Veszprém elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet és régóta kereste a lehetőséget, hogy a programokon felül valamilyen formában ő is részt vehessen a szervezésben és hozzájárulhasson a háttérben zajló folyamatok alakulásához.
A döntéshozók között akadt olyan is, akinek nem teljesen volt idegen a terep, hiszen munkája miatt szakértőként már többször beleláthatott más pályázati folyamatokba. Mészáros Péter, vagy ahogy mindenki hívja, Mészi, jelenleg egyetemi programszervezéssel és innovációs folyamatokkal foglalkozik a Pannon Egyetemen, de korábban pont olyan típusú játékmodellekkel dolgozott, mint amilyet a zsűrizési folyamatban is alkalmaztak.
Mészi abban is különlegesnek számított, hogy fiatalként már a pécsi EKF eseményeket is követte, ezért különösen érdekelte az, hogy a VEB2023 EKF eseménysorozata mennyiben tér el majd a korábbi példától.
Kovács Örs, a zsűri legfiatalabb tagja, 19 éves, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatának ifjúságpolitikai tanácsadója, aki korábban a Veszprémi Diák- és Ifjúsági Önkormányzat elnöke is volt. Hatéves kora óta Veszprémben él, jelenleg is tanul, tervei szerint Budapesten folytatja majd a tanulmányait, de utána szeretne visszatérni Veszprémbe. Ő is abszolút érthetőnek találta a bírálási folyamatot, szerinte az pont a szükséges mértékben volt összetett.
A korosztályával kapcsolatban az egyik legnagyobb nehézségnek azt tartja, hogy nem egyszerű úgy megszólítani a fiatalokat és olyan programokat kínálni számukra, amelyeket annyira érdekesnek találnak, hogy részt is vegyenek rajta.
Abban mindegyik zsűritag egyetértett, hogy a jelentkezési folyamat egyszerű és jól érthető volt, és mindannyian izgatottan várják a pályázatok megvalósulását, hogy személyesen is részt vehessenek a különböző programokon, és saját szemükkel is láthassák azt, hogy milyen kezdeményezések jöttek létre a döntéseik segítségével.
Kedvet kaptál a pályázathoz vagy a zsűrizéshez? Még van időd jelentkezni!
A kezdeményezés ezzel nem ért véget: a minipályázatokkal 2023 őszéig még három alkalommal lehet pályázni, a második szakaszra a jelentkezés 2022. december 15-től 2023. január 15-ig tart majd.
Ha pedig a közösségi döntéshozatal vonz, legközelebb 2023. február 11-12-én lesz lehetőség a zsűriben részt venni, amely most is egy különleges helyszínen, a nemrég felújított tihanyi „Magtár” épületében kerül megrendezésre.