Színház az erdőben – Július 5-én jön a Rendhagyó terek színházi programsorozat következő előadása, a Sárkány

VEB2023 / Fotók: Amargant Színházi Műhely és Toroczkai Csaba

Júniusban indult el a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program színházi programsorozata, a Rendhagyó terek, amelynek első előadása a Budapest Bábszínház Apa lánya című felnőtt bábszínházi darabja volt. Hamarosan pedig itt a folytatás: július 5-én és 6-án az Amargant Színházi Műhely térspecifikus, improvizáción alapuló előadását nézhetjük meg.

A VEB2023 EKF Rendhagyó terek programsorozata mindenkinek szól, aki szereti a színházat és kíváncsi arra, mi történik, ha kilépünk a klasszikus értelemben vett színházi keretekből. Július 5-én és 6-án, a farkasgyepűi erdőben megtapasztalhatjuk, milyen elemi erővel hat a természet a színészek játékára, kiderül, hogyan kapcsolódnak be a folyamatba a fák, a folyó, a rét, sőt, félelmektől átszőtt mindennapjaink is megelevenednek előttünk. Az Amargant Színházi Műhely Sárkány című darabja egy közösségi bevonáson alapuló, improvizáció mentén létrejött előadás, amelyben a VEB2023 EKF színházi koncepciójának szinte minden egyes célkitűzése megvalósul, legyen szó akár a fenntarthatóságról, akár az edukációról. Többek között erről és az előadás kulisszatitkairól mesélt a darab rendezője, Ilyés Lénárd.

A színház már önmagában közösségi élmény, de mi történik akkor, ha már a darab születésénél bevonjuk a közönséget? Az Amargant Színházi Műhely Sárkány című darabja szinte az első lépésektől kezdve nyitott könyv volt a farkasgyepűiek számára. Ilyés Lénárd, a darab rendezője és a színész csapat már az előkészületeknél aktívan bevonta a helyi közösséget, akik nyitottsággal fogadták a Műhely tagjainak elképzeléseit.

„Májusban meghirdettünk egy találkozót Farkasgyepűn, amit örömmel fogadtak a helyiek és segítséget is kaptunk tőlük. A darab jelmezeit a fenntarhatóság elvét követve, már meglévő anyagokból terveztük meg, ehhez kaptunk például felajánlásokat, de abban is sokat segítettek, hogy milyen csatornákon érdemes hírét vinni az előadásnak a helyiek, környékbeliek körében.”

– meséli Lénárd.

Amargant Színházi Műhely

A darab felépítéséből adódóan amatőrök is lehetőséget kaptak epizódszereplésre, ami a helyiek körében is meghirdetésre került. Az előadás különlegessége éppen abból áll, hogy amatőr, önkéntes módon csatlakozó színészek és profik együtt építik fel a történetet, ami egyébként erőteljesen épít a közönséggel való interakcióra.

„A történet eleve egy túrával indul, ami már a közönség aktív bevonását jelenti. Szeretünk helyet változtatni, sétálni, egy kicsit forgatni a közönséget is a térben. Az előadást például farönkökön ülve lehet majd megnézni, ami más élményt ad, mint egy szék, hiszen szabadon lehet forgolódni rajta, attól függően, hogy körülöttünk a térben hol történik valami.”

Az előadáshoz még mindig lehet csatlakozni: olyan 14 év feletti lányok és fiúk jelentkezhetnek önkéntes háttér-vagy epizódszereplőnek, akik szívesen részt vennének ebben a különleges, színházi kalandban.

Jelmeztervek a darabhoz

Egy ilyen darab esetében nagyon sok minden múlik a környezeten, hiszen a természet állandóan változik. Ha az esemény előtti napokban esett, akkor arra kell felkészülni, hogy más lehetőségeket ad a talaj vagy jobban zubog majd a patak – az erdő állandóan improvizál, csak úgy, ahogyan a színészek improvizáltak annak érdekében, hogy a Sárkány megszülethessen.

Farkasgyepű

„Az improvizáció mentén létrejött darab tulajdonképpen azt jelenti, hogy a rendező – ebben az esetben én – összeállít egy vázat. Meghatározza a főbb dramaturgiai fordulópontokat, hogy honnan hova szeretnénk eljutni a történetben, hány jelenet van és milyen címekkel. Miután ez megvan és a színészek beosztásra kerülnek, mindenki kap fél vagy egy órát arra, hogy az ismertetett felépítésre megoldásokat hozzanak. Ez az improvizációs rész, amit aztán mindenki eljátszik, felvesszük videóra az egyes jeleneteket és végül kerek egésszé formáljuk a történetet.”

A körülbelül kétórás előadásban hét színész játszik majd, mellettük pedig a már említett epizódszereplők bukkannak fel időről időre. Az előadás Szent György és a sárkány története mentén született ugyan, de nem egy az egyben a legenda elevenedik majd meg a nézők előtt; a szereplőknek sokkal inkább szimbolikus jelentőségük lesz.

„Nagyon sok félelem van a világban, amit leginkább a koronavírus járvány hozott el. Félünk attól, hogy közösségbe menjünk-e vagy sem, el merjünk-e utazni vagy sem, hogy jön-e egy újabb járványhullám és ha igen, mi lesz majd velünk. A világban háború dúl, tele vagyunk kétségekkel. Vajon véget lehet, véget tudunk vetni ezeknek a dolgoknak? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.”

Farkasgyepű

A darab alapvetően felnőtteknek szól, de a korhatár hivatalosan 12 év, szülői felügyelettel. „Kiskamaszok, tinédzserek számára is feldolgozható és érthető a történet. Alapvetően felnőtteket várunk, de ha valaki elhozná az ilyen korú gyermekét, annak sincs akadálya és nagyon örülünk neki.”

Az Amargant Színházi Műhely Sárkány című darabja július 5-én és 6-án, mindkét nap két alkalommal tekinthető majd meg a farkasgyepűi erdőben, 14:30 és 18 órai kezdésekkel.

Regisztrálni az előadásokra ITT lehet.

Az epizódszereplésre jelentkezni az [email protected] címen lehet.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!