Itt nyaralt Déry Tibor, Örkény István és Szabó Lőrinc is – Balatonfüred és az irodalmi elit

Kultúra VEB2023 / Fotók: Fortepan

Lipták Gábor irodalmi szalont hozott létre Füred központjában, Déry Tibor Tamáshegyi úti nyaralójában pihent és tartott eszmecseréket kortársaival, Örkény István pedig gyakran ugrott fejest a Balatonba a füredi partról. A 20. század legjelentősebb költői és írói mind itt nyaraltak és nem egyszer még jelentős művek is születtek az északi part fővárosában.

Balatonfüred, Vázsonyi út, 1960

Fotó: Fortepan / Barbjerik Ferenc

A ma már Magyar Fordítóházként ismert Lipták-villa, épp csak néhány lépésre található a Füredet átszelő 71-es út mellett: innen egy kellemes sétával máris a reformkori városrészben találhatjuk magunkat, de tökéletes kiindulópontja lehet egy felsővárosrészt felfedező kirándulásnak is. A 20. század egyik legjelentősebb balatoni írója felesége felmenőitől örökölte az impozáns házat, ahol az 50-es, 60-as és 70-es években képzőművészek, írók és költők tucatjai fordultak meg. A villában néhány év alatt egy olyan kis közösség alakult ki, ahol batyusbulikat tartottak, közös lángossütéseket szerveztek, na meg az irodalomról és művészetekről diskuráltak. Örkény István rengetegszer fordult meg itt, több egypercese és kisnovellája is itt született, sőt, a Tóték című kisregény sorsa – vagyis, hogy érdemes publikálni – is itt dőlt el. 

Déry Tibor író és Makk Károly filmrendező Déry-ék füredi nyaralójának kertjében

Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Egy másik hasonlóan népszerű csomópont volt a művészek és irodalmárok számára Déry Tibor nyaralója, ami Füred Arács nevű városrészének egyik hangulatos utcájában építettek a 19.században. A Tamáshegyi úton található házban a 20. század legnevesebb írói és költői fordultak meg, és Makk Károly is itt forgatott portréfilmet Déry-ről. A ház ma is áll eredeti állapotában – egy növényekkel benőtt, kissé rozoga lépcsőn felsétálva máris a kertjében találhatjuk magunkat. Talán nem túlzás azt mondani, hogy itt szavak nélkül is mesélnek a falak. 

Örkény István és felesége, Radnóti Zsuzsa dramaturg

Fotó: Fortepan / Hunyady József

De nemcsak Déry és Lipták füredi otthonában zajlott aktív irodalmi élet. Számos alkotó azért látogatott el a városba, hogy gyógyuljon és kikapcsoljon, közben pedig természetesen az inspiráció is megtalálja őket. A füredi savanyúvíz szív-, és érrendszerre kiváltott jótékony hatását most már évszázadok sikerei igazolják, de korábban is nagy népszerűségnek örvendett. A Tagore sétány névadója, a hindu költő, Rabindranath Tagore, a kortárs olasz költő Salvatore Quasimodo, de még Ady Endre is gyógyult itt, a Szívkórházban.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!