Ha érdekel a Balaton-felvidéki építészet, ezt a két kötetet ne hagyd ki
Kőkerítések, zsupfedeles pincék, gazdagon díszített homlokzatok, hangulatos tornácok: ezek fogadnak utcáról utcára, ha a Balaton-felvidéken járunk. Az erre a tájra jellemző építészeti megoldások varázsolják egységessé a települések arcát és változtatják mesevilággá a Balaton környéki falvakat. Ha szeretnél többet tudni a Balaton-felvidéki építészeti megoldásokról, ajánlunk két könyvet, amiket érdemes fellapozni.
Krizsán András – Somogyi Győző: A Balaton-felvidék tájba simuló népi építészete

Ebben a kötetben nemcsak a Balaton-felvidéki épületek múltjáról, építészeti technikáiról és jellemzőiről olvashatunk, hanem arról is, mindezeket hogyan alakították a mindennapok a 17. és 18. században, egészen napjainkig. Hogyan és miért jöttek létre a kőboltozatos pincék? Milyen funkciók voltak a legfontosabbak a présházak építésénél? Na és hogyan formálta egymást a táj elemei – a dombok, a szőlők, az utak - és az építészet? Alig 50 oldalon megismerkedhetünk a legalapvetőbb tudnivalókkal, érdekességekkel; a könyv olvasása után teljesen más szemmel nézünk majd ezekre a házakra, ha legközelebb a Balatonnál járunk.
Ráadásul az elméleti tudnivalók mellett, segítségünkre vannak a könyvben található rajzok is, amik bemutatják a jellegzetes épületformákat, a Balaton-felvidékre jellemző szakrális építményeket, a különböző díszes homlokzatokat, a vakolatdíszeket, pinceajtókat sőt még a népi építészetre jellemző megoldásokkal ellátott kerti illemhelyre is találunk példát.
Krizsán András – Csánki János – Ferik Tünde – Kara László – Kéthelyi Márton – Matúz Péter: Balaton-felvidéki építészeti útmutató

Ha van egy hagyományos népi stílusban épült házunk a Balaton-felvidéken, szeretnénk vásárolni egyet vagy egyszerűen csak kicsit részletesebben olvasnánk a technikai részletekről, a Balaton-felvidéki építészeti útmutatót érdemes olvasgatni. Ha előtte már fellapoztuk az elsőként említett könyvet is, még inkább otthonosan mozgunk majd a témákban, de első olvasmányként is érteni fogjuk. A kötetből megtudhatjuk, milyen szabályok mentén érdemes felújítani egy olyan házat, ami a hagyományos nép építészet jellegzetességeivel bír, hogy hogyan használjuk a táj és a telek adottságait, milyen tájra jellemző épületformákkal találkozhatunk és mik azok, amik ezzel ellentétben tájidegenek. Mindezeken kívül a könyv részletesen, rajzokkal ellátva mutatja be, hogy milyen tetőkkel, kéményekkel, ajtókkal és ablakokkal, tornác típusokkal, na meg színekkel találkozhatunk egy hagyományos háznál, és persze hogy milyen részletekkel ne rontsuk el a felújítandó épületet. Építészeti biblia ez mindazoknak, akik szeretnének kicsit többet megtudni arról, hogy milyen elemekből áll össze egy hagyományos, Balaton-felvidéki ház és hogy milyen kortárs megoldásokkal lehet megőrizni ezek fennmaradását.
Online is elérhető, ITT.