Füredi hagyomány a nemzeti értékek listáján - Hungarikum lett az Anna-bál
Ha azt a szót halljuk, hogy hungarikum, először talán a piros paprikára, a makói hagymára vagy akár a Tokaji Aszúra gondolunk, pedig kevésbé kézzel fogható dolgok is megtalálhatók a Hungarikumok Gyűjteményében. A Bakony-Balaton régióban például a Herendi porcelán 2013-ban, a Hévízi-tó és a tradicionális hévízi gyógyászat pedig 2015-ben került fel a listára, és nemrégiben a balatonfüredi Anna-bál, a csaknem 200 éves hagyomány is a gyűjtemény része lett.

Kezdjük az alapokkal: Mi is az a hungarikum?
Olyan gyűjtőfogalom, amely azokat az értékeket foglalja magába, melyek a magyarságra jellemző tulajdonságukkal a magyarság csúcstermékének vagy teljesítményének tekinthetők, azaz nemzeti értékek. Az értékfelvételt bárki kezdeményezheti, de arról, hogy pontosan mi kerülhet a gyűjteménybe, a Hungarikum Bizottság dönt. Azt pedig, hogy valójában mi számít hungarikumnak, a hungarikumtörvény rögzíti és szabályozza.

Azt tudtad, hogy…
… az első Anna-bált 1825. július 26-án, Anna napján rendezték meg Balatonfüreden?
A jeles eseményt a Horváth-házban, Szentgyörgyi Horváth Fülöp János leányának, Anna-Krisztinának a tiszteletére tartották.
… Anna az első bálon ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernő huszár főhadnaggyal, aki az 1849-49-es magyar forradalom és szabadságharcban harcolt és az aradi vértanúk egyikeként halt meg?
…a 19. században a bál olyan közkedvelt volt az arisztokraták körében, hogy számos korabeli híresség, mint például Vörösmarty Mihály vagy Jókai Mór is részt vettek az eseményen?
… az Anna-bálokat régebben nem minden évben és nem is mindig Anna-napon tartották meg? Sőt, Anna-bált nem csak Balatonfüreden, hanem más fürdőhelyeken, például Leányfalun és Miskolctapolcán is rendeztek ugyanezen a néven?
…az Anna-bál rendezésének szokása ugyan Balatonfüreden terjedt el, de a két világháború közötti időszakban Füreden nem, de Balatonalmádiban, Csopakon és Tihanyban, sőt a déli parton Siófokon, Balatonföldváron és Zamárdiban is rendeztek bált a füredi mintára? 1954-től kezdve viszont minden évben megtartották a bált Balatonfüreden, kivéve 2020-ban, amikor a koronavírus-járvány miatt az esemény elmaradt.
… napjainkban Balatonfüred egész hetes fesztivállal készül az Anna-bál idején? A bál nyitányának számító program a szívhalászat, melyre a bál előtti napon kerül sor és mellyel Krúdy Gyula „Balatoni szívhalászat” című novellájára emlékeznek. A vállalkozó szelleműek a Balaton vizén, egy hajó fedélzetéről fából készült szíveket engednek a vízbe, amelyekre annak a férfinak a nevét írják, akivel az első táncot szeretnék járni a bálon. Aztán hosszú hálók segítségével próbálják kihalászni a vízben lebegő szíveket, amelyek tombolaként is műkődnek. Aki kihúzza a fődíjat, a kísérőjével együtt belépőt kap a következő évi Anna-bálra.
… az Anna-bálon minden évben megválasztják a legszebb fiatal bálozót és két udvarhölgyét? Bár korábban is választottak bálkirálynőt, először 1862-ben Kozma Irma személyében, de hivatalosan az Anna-bál Szépét és két udvarhölgyét az 1950-es évektől kezdődően jelölik ki minden Anna-bálon, akik a Herendi Porcelánmanufaktúra által felajánlott Herendi vázákat kapnak ajándékba és a bál másnapján egy hintón kocsikázzák körbe Balatonfüredet.