Egy tóti délután – Kirándulás Káptalantótiban és a Tóti-hegyen
Ha szeretjük a kihívásokat, a magasságot és az észvesztő panorámát, irány a Tóti-hegy! A csúcsmászás előtt vagy után piacozhatunk, retro környezetben kávézhatunk vagy andaloghatunk a hangulatos kis település, Káptalantóti utcáin.

Fotó: VEB2023
Kiindulópont: A Káptalantóti Liliomkert Piac
Ha legalább egy hétvégét az északi parton töltünk, nem érdemes kihagyni a Káptalantótiban működő piacot, ami az elmúlt évek alatt már legendás szombati és vasárnapi programmá nőtte ki magát. Itt nemcsak a legfinomabb helyi sajtokat, sonkákat, zöldségeket, gyümölcsöket és kézműves termékeket vásárolhajtuk meg, de egy reggelire vagy egy ebédre is leülhetünk a hangulatos lugasok alatt. Antik bútorok, vintage ruhák, kézműves kerámiák, virágok és házi sütemények is kerülhetnek a kosarunkba – az itt kínált portékák választékának szinte csak a képzelet szab határt! Itt érdemes megállni egy kis nézelődésre, majd feltöltődve az élményekkel, tovább indulni a Tóti-hegy felé.
Túra a Tóti-hegyre
Amennyiben autóval érkezünk,parkoljunk le a piac közelében -például a Petőfi Sándor utcán, ami végig vezet a településen-, a Tóti-hegy keleti oldalánál találjuk magunkat, ahonnan egy hosszú, kanyargós utca vezet fel a csúcsig. Útközben elhagyott és működő présházakat, gyümölcsösöket, hangulatos kerteket láthatunk, ha szerencsénk van a vadon termő gyümölcsfákról még egy kis útravalót is szakíthatunk. Nincs más dolgunk, mint követni a kék háromszög jelzést, majd körülbelül az út felénél rátérni a felbukkanó zöld jelzésű útra és vadregényes környezetben menetelhetünk egészen a célig, a Tóti-hegy tetejéig. A körülbelül 40-45 perces séta során nem ütközünk leküzdhetetlen akadályokba és nagy szintkülönbségekbe, azonban az utolsó néhány kilométer a meredek hegytetőig próbára teszi az embert. Érdemes ezért még az utolsó 3-4 kilométer előtt pihenni egyet, hogy aztán újult erővel, nagy lendülettel vágjunk neki az utolsó szakasznak. Amit nagyon is érdemes megmászni, hiszen az egyik legszebb balatoni panorámában lehet részünk a 347-es magasságban. Innen láthatjuk a Szent György-hegyet, a Hegyestűt, a Hegyesdet és a kisebb hegyeket, úgy, mint a Kab-hegy vagy a Fekete-hegy, na meg nem utolsó sorban a tavat is.

Levezetés: séta a településen és egy kávé a Káli Cool-ban
A panoráma megcsodálása és néhány tájkép elkattintása után érdemes a hegy másik oldalán, a zöld jelzésen keresztül visszaérkezni a faluba, ahol a hosszú, egész településen átívelő Petőfi Sándor utcán sétálhatunk keresztül. Ezen a főutcán található a Káli Cool Közért Bár is, ami egykor szatócsboltként működött, így a környék egyik fő találkozóhelye volt. Több évig állt üresen, míg újra életre kelt, jelenleg pedig kortárs galériaként, találkozóhelyként, szállásként működik. Volt már itt pop-up virágbolt, de állandó jelleggel vásárolhatjuk meg magyar tervezők dizájntermékeit, illetve nyaranta kiállítások is nyílnak a Faur Zsófi Galéria művészeinek munkáiból válogatva, lévén, hogy a hely egyik tulajdonosa a galéria névadója, Faur Zsófia. Érdemes itt megpihenni, inni egy kávét, körbenézni az épületben, aminek minden fala, üvegablaka és részlete mesél.