Egy projekt, amely nem a hamburger, hanem a kultúra fogyasztására ösztönöz – Halimba Gyógynövényes ART-DRIVE

Kultúra VEB2023

Halimba egy alig 1200 lakosú község, mely Ajkától nem messze található és melynek talán leghíresebb szülötte dr. Szalai Miklós esperes-plébános volt, akinek tanulmányai alapján hozták létre a Halimbárium gyógytea különlegességeket. Egy könyv is fűződik a nevéhez, mely Halimbai füves könyv címen jelent meg, így talán már egyáltalán nem meglepő, hogy Halimba a gyógynövények kapcsán csatlakozott a VEB2023 EKF programjához. A Halimba Gyógynövényes ART-DRIVE projektről a település polgármesterével, Kovácsné Véber Eszterrel beszélgettünk.

A projekt tehát a gyógynövények és a köréjük szerveződő kultúra megismerésének érdekében jött létre. Mesélne arról, hogy miről is szól pontosan?

 

Régóta foglalkoztat a téma, hogy miként függ össze az adott táj a benne élő emberek kultúrájával, szokásrendszerével. A táj természetes, fenntartható használatának tudása korábban generációról generációra öröklődött. Milyen növényt mire lehet használni? Vannak ehető gombák, bogyók, gyógynövények, használati tárgyak készítésére alkalmas növények. A tiszafa például az íjak készítésére alkalmas, nem véletlen laktak Szentgálon a királyi vadászok. De tudták azt is, hogy melyik fa a legalkalmasabb teknőnek, épületfának, pásztorbotnak, szőlőkarónak vagy hogy melyik növényt lehet fonni, kosarat, vékát vagy söprűt kötni belőle. A fűzfasípot fűzfavesszőből készítették, de ha az nem volt, a tavaszi lédús orgonaág is pótolhatta. Melyik kő mire jó, hol van a határban a cserépkályhák javításához való agyag? Ez mind számtalan rendkívül praktikus ismeret, amit a felnőttek a közös munka során adtak át a gyerekeknek. Ahogy a gyerekek egyre több időt töltenek iskolában és a szülők sem otthon gazdálkodnak, ezek az ismeretek egyre inkább elvesznek.

 

Tehát a projekt egyfajta edukációs jelleggel is bír.


Igen, fontos, hogy megőrizzük és újra felfedezzük a tudást, amely a környezetünkkel összekapcsol bennünket, és környezetkímélő módon használjuk azt a részét, amely a jelenben hasznosítható. A természeti táj, a növények, az állatok összefüggnek az emberi kultúrával, hiszen a népdalok, mesék, versek arról szólnak, ami kéznél van. Évekkel ezelőtt született egy kis ágyás a Dr. Szalai Miklós Gyógynövényeskert, Bemutató- és Oktatóközpont területén. Olyan növényeket ültettünk bele, amelyek népdalokban szerepelnek. Ezeket az összefüggéseket szeretnénk halimbai szempontból megmutatni a projekt során.

A leglátványosabb projektelem mindenképpen az ART-DRIVE kiállítás lesz. A drive ez esetben tényleg a gyorséttermeknél is megszokott drive-in lehetőségre utal?

 

Pontosan, csak mi nem hamburgerfogyasztásra ösztönözzük az autósokat, hanem a kultúra fogyasztására. Az ART DRIVE kiállítás kerítésekre rögzített táblákon lesz látható április 22. és szeptember 30. között. Mindegyik tábla egy gyógynövény fényképét, egy hozzá kapcsolódó irodalmi idézetet és egy QR kódot tartalmaz majd, melyen meghallgathatjuk a növényhez kapcsolódó népdalt (vagy egyéb zenét) halimbai emberek (gyerek-felnőtt-idős, egyedül, csapatban-kórussal) hangján. A táblákon egy játékot is elrejtünk, és aki megfejti, nyitvatartási időben egy kis ajándékot kaphat a Gyógynövénykertben. Illetve a kertben lesz még egy mobil képkeret, hogy a látogatók a saját képeiket is elkészíthessék. A kiállítással párhuzamosan július 1-ig egy fotólyázatot is hirdetünk. Emellett márciustól júliusig egy hat alkalomból álló workshoppal is készülünk a fenntartható tájhasználat témakörében, melynek során olyan izgalmas témákat járunk körbe, mint a biokert, a kenyér, a tészta, a gyógynövények felhasználása, a bodza sokoldalúsága és a .

 

A kő? Hogyan merült fel a kő, mint téma?

 

Mivel Halimbán rengeteg van belőle, főleg az egykori állatok maradványaiból felépülő szőci nummuliteszes mészkő, melyből hagyományosan házak és bástyák készültek. Egyébként pont a sok kő az, amely szintén hozzájárul a gyógynövények magas hatóanyagtartalmához. A kőépítkezéshez kapcsolódó workshopon geotúrát szervezünk, majd a résztvevők egy mesébe csöppenhetnek: igazi levest főzünk, amit meg is eszünk majd.

jus 13-án pedig Dr. Szalai Miklós gyógyteás esperesünkre emlékezünk egy gyógynövényismereti emléktúra keretében.

A nyár folyamán is számíthatunk programokra?

 

Mivel a kertek Szent Iván éj környékén a legszebbek, az éjszakák pedig a leghosszabbak, június 24-én egy esti rendezvényt szervezünk a kertben. Minden a gyógynövények körül fog forogni: a játék, a zene és az ételek is.

A rendezvénysorozat lezárásaként augusztus 11-12-én egy gyógynövényes konferenciát tartunk Gyógynövényes Fesztivál néven. Az érdeklődők a tudományos-ismeretterjesztő előadások mellett számos gyógynövényekhez kapcsolódó fellépővel és kézművessel találkozhatnak.

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!