„Bor. Bakelit. Boldogság.” – Interjú Zsandár Tamással, a veszprémi Wine & Vinyl Bar & Store tulajdonosával

gasztro Kormos H. Barbara / Fotók: Toroczkai Csaba

A fenti szlogen olvasható a borbár Facebook oldalán, és talán csak egy szó hiányzik a felsorolásból: a Balaton. A tulajdonosnak, Zsandár Tamásnak tősgyökeres veszprémiként ugyanis gyerekkora óta szoros kötődése van a tóhoz, nemrégiben még egy balatoni borászatban dolgozott, emellett huszonöt éve foglalkozik a lemezek pörgetésével. Így talán már nem is meglepő, hogy két szerelmét, a zenét és a borokat ötvözve született meg a fejében a Wine & Vinyl ötlete.

Az egész egy DJ barátjával közösen kiötlött projekttel indult, miszerint bakelitlemezekkel biztosítsanak jazz alapú háttérzenét különböző boros rendezvényeken, borkóstolókon és kiállításokon. A kezdeményezés annyira sikeresnek bizonyult, hogy szinte törvényszerű volt a folytatás. 

Arra gondoltam, hogy milyen jó lenne egyszer, ha lenne egy hely, ahol a bort és a lemezeket össze lehetne gyúrni: egy lemezbolt, egy borbár és egyben borbolt is, ahol hétvégén akár bulizni is lehet.

A Wine & Vinyl Bar & Store végül a VEB2023 EKF Utcakép Fejlesztési Programjának jóvoltából valósult meg, amelynek lényege, hogy a Veszprém belvárosában lévő üresen álló üzleteket olyan tartalommal töltsék meg, amely hozzáad a belváros értékéhez. A Szabadság tér 2. szám alatti üzlet korábban ajándékbolt volt, és teljes átalakulás során vált vendéglátóhellyé és lemezbolttá, ami 2021 decembere óta üzemel. Jelenleg vasárnap és hétfő kivételétől minden nap nyitva vannak, keddtől csütörtöktől 23 óráig, pénteken és szombaton pedig éjfélig.

A bárba lépve rögtön szembetűnik, hogy a bakeliteknél megszokott fekete szín és a fa bútorok uralják a teret, amiből szinte kiemelkedik a hatalmas kirakat mögött található két sárga kanapé. Ahogy Tomi fogalmaz, a célja az volt, hogy a betérő vendégek úgy érezzék, mintha az ő nappalijába léptek volna be, ahol az ő aktuális kedvencei szólnak bakelitlemezről, és a kedvenc borai kerülnek a poharakba. A koncepció tökéletesen működik: a kanapéra huppanva az ember tényleg úgy érzi magát, mintha Tomi, vagy akár a saját nappalijába csöppent volna.Az italválaszték és a borlap nem állandó, folyamatosan változik. Ahogy Tomi mondja, már a nyitásnál szem előtt tartotta a szortiment kialakításakor azt, hogy mindig a saját kedvencei szerepeljenek a kínálatban. A nemzetközi (chilei, argentínai, francia, német) és balatoni borválasztékon túl a kínálat harminc százalékát a natúr borok adják, amelyeknek többsége üvegben és pohárban is kérhető. 

„Nagyon kedvelem a proseccokat, így abból is komoly kínálat van, de ez mindig változik, tavasszal például sok rozé borunk lesz.”A borok mellé borkorcsolyaként különböző tapasok közül választhatunk. 

De mi a helyzet a Wine & Vinyl nevét képző másik komponenssel? 

Itt a vinylből, azaz a bakelitekből sincs hiány. Az egészen új lemezeken túl használt darabok közül is válogathatunk, így akár az is előfordulhat, hogy egy olyan különlegességre sikerül szert tennünk, amelyről korábban Tomi is játszott már zenéket valahol egy buli során. Ahogy ő mondja, egyre inkább úgy tűnik, hogy a bakelit már nem csak az idősebb korosztálynak jelent egyfajta nosztalgiát, és a fiatalok is nyitottabbak a bakelitlemezek felé: céltudatosak, tudják mit akarnak, és veszik is a lemezeket.

Tényleg olyan cikk lett a bakelitlemez, amire nagy kereslet van. Tapasztalom és látom is azt, hogy milyen sok lemezt vesznek az emberek, mert manapság már minden megjelenik bakelitlemezeken. Új zenék is, mindent kiadnak, akár limitálva, és sokszor olyan gyorsan elkapkodják, hogy mi sem tudjuk beszerezni őket.

A borbár különböző rendezvények színtereként is funkcionál. Korábban már helyszínt biztosított a Vers és bakelit és Egy bor, egy vers elnevezésű irodalmi rendezvényeknek, amelyek az EKF kezdeményezésében a Holtszezon rendezvénysorozaton belül valósultak meg. Az irodalmi alkotásokat hol zenével, hol borral párba állító előadások egészen különleges atmoszférát teremtettek a helynek, és nagy sikert arattak a közönség körében, ezért mindenképpen tervben van a folytatás. Ráadásul január óta csütörtökönként borászok vezetésével borklubok várják az érdeklődőket, amelyek kéthetes rendszerességgel, teltházzal működnek. Közelgő terveiben Tomi arról is mesél, hogy a Pannon Egyetemmel közösen egyetemi borklub indul idén áprilistól, és hogy időszakonként szeretnék lezáratni az utcát és utcabálokat szervezni. Az Óváros Piacon is megtalálhatjuk a Wine & Vinylt, ahogy egy Volkswagen busz, a Musikwagen tetejéről biztosítja a háttérzenét. 

Az, hogy buli lesz, vagy egy szombat esti beszélgetős hangulat, az csak a vendégeken múlik, senki máson. Mi mindkettőre nyitottak vagyunk.

- meséli Tomi a bárban rendezett zenés estékkel kapcsolatban. Minden péntek és szombat este buli van, amikor különböző DJ-k lépnek fel, és táncoló tömeggel telik meg a bár. De akkor se lepődjünk meg, ha a utcán elsétálva szombat délután három órakor tangózó párokat látunk a kirakaton bepillantva, hiszen a borbár gyakran argentin tangó milongával várja a táncos lábúakat. 

Ha a Balaton egy bakelitlemez lenne, melyik lenne az?

„Most, a mai napon egy Frank Sinatra-lemez lenne, de ha holnap kérdeznél meg, már biztos mást mondanék”, feleli. Sőt, még az is kiderült, hogy a zene sokszor a partra is elkíséri, mert az elemmel működő táska lemezjátszóját gyakran magával viszi, így a Balaton mellett is élvezheti legnagyobb kedvencei: a borok és a bakelitek társaságát. 

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!