Belvárosi épületséták: Ismerd meg a naplóíró borbélymester házát!
A veszprémi Rákóczi Ferenc utca páros oldalán álló, két ház közé beszorított 4-es számú épület nem a mindennapi lakói, tulajdonosai által lett nevezetes. Kis kamrájában gyertyát gyújtva itt írta naplóját 1848 eseményeiről Francsics Károly borbélymester, majd a ház Auer Lipót világhírű hegedűművész szüleinek vált időskori otthonává. Pillants be a Rákóczi Ferenc utca 4. szám alatti ház különleges történetébe!
A klasszicista ház az 1750-es években épülhetett. Második emeletét Halas János kirurgus (másnéven seborvos – a szerk.) és borbély később húzatta fel. Keskeny kapualja és néhány belső helyisége megőrizte az eredeti csehboltozatot, szép vonalú ablakait, az emeletre felvezető falépcsőt. A 34 négyszögölön álló, részben pincézett épület keleti oldala a Buhim utcára néz. A ház mögötti picike udvar és kert földjét erős támfal védte meg a leomlástól.
A többi piactéri házhoz hasonlóan a földszinten bolthelyiség volt. Az ajtó feletti cégér, a csillogó tányérok, már messziről hirdették, hogy itt borbélyműhely működik. Manapság a borbélyokat a férfiak hajvágás és borotválás miatt keresik fel, ám a 19. században elsősorban a foghúzás, seborvoslás és az érvágás volt a főfoglalkozásuk. Ebben a házban keresett munkát Veszprémbe érkezése másnapján, 1827. július 19-én Francsics Károly borbélylegény. Annyira jól érezte magát a nyájas, jóindulatú principálisánál, Halas Jánosnál, hogy huszonöt évig itt maradt. Együtt étkezett a kenyéradó gazdájával, segédtársaival és a házban lakó kosztos diákokkal. Francsics Károly azonban nem csupán a borotvával és a szikével bánt jól, hanem a tollal is. 1846-tól kezdve naplót írt, amelyben nem csupán saját életét jegyezte le, hanem Veszprém hétköznapjait, a reformkori és az 1848-49-es szabadságharc korának történéseit. Az üzlet ajtajába kiállva látta a piacosoktól és vásárlóktól zsongó piacteret, ahogy most is a forgalom fősodrában áll az épület. A földszinten volt a műhely és az inasok kis lakókamrája, ahol gyertyát gyújtva írta naplóját.
1853-ban változott meg a helyzet. A közel 80 éves, özvegyen maradt Halas János a borbélyságot átadta műhelyével együtt szorgalmas segédjének, Francsics Károlynak, aki három év múlva a házat is megvette mesterétől. Később nagyon megbánta, mert csak kölcsönből és részletekben tudta kifizetni. A házon sok javítanivaló volt. Az ablakok, ajtók a kidőléssel fenyegettek. A földszinti konyhában még kemence állt és a büdös férgeket, a poloskákat is csak nehezen tudta kiirtani. Régóta vágyott polgári nyugalmát sem tudta fenntartani. Az 1860-es években úgy eladósodott, hogy tartozásait 1869-ben ráterhelték a házra, majd 1870-ben le is foglalták azt. Ráadásul a divatba jött szakállviselet miatt egyre kevesebben nyitották meg a borbélyműhely ajtaját. Felesége, Jákói Zsófia halála után a szegényházban fejezte be életét 1880. július 4-én.
A jelzáloggal terhelt épületet Auer Lipót világhírű hegedűművész - aki akkor már a Cári Balett szólóhegedűse volt- vette meg szülei számára. Auer Simon szobafestő, kereskedő és felesége Grosz Róza ebben a házban éltek halálukig. Az épület két lakása központi fekvése miatt kelendő volt. Mindig volt lakója. Az üzlethelyiség hosszú évtizedekig megőrizte profilját: fodrászat volt benne, majd az 1920-as évek közepén kétszeri tulajdonváltás után végül is 1929-ben Krausz Ferenc vásárolta meg húszezer pengőért. 1948-ban került a ház a veszprémiek által tisztelt kereskedő házaspár, Kemenczés Pál és felesége birtokába, de csak 1961-ben tudtak beköltözni a második emeleti lakásba, mert az első szinten még az előző lakók éltek. A bolthelyiség bérlői gyakran változtak. Hol virágot, máskor zöldségfélét, kenyeret, utóbb irodatechnikai cikkeket lehetett vásárolni benne.
A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program Utcaképfejlesztési pályázatának köszönhetően Francsics egykori borbélyműhelyében 2023 júliusában hiánypótló vegán étterem nyílt, Ablak a bablak néven, amely nagyon hamar a vegetáriánusok és vegánok törzshelyévé vált. A pultban ínycsiklandó sütemények, péksütemények és szendvicsek várják az éhes vendégeket és ha éppen ebédidőben járnánk errefelé, naponta új menüből választhatunk, amit a családias beltérben vagy a teraszon fogyaszthatunk el. Érdemes figyelni az Ablak a bablak eseményeit is, mert az étterem egyben közösségi tér is, ahol gasztronómiai és kulturális programokkal is találkozhatunk.