„Az absztrakt művészet, amit mi képviselünk, a tér és a realitás általunk megalkotott verziója”– A TÉR TÜKREI címmel nyílik kiállítás a Művészetek Házában
Alsóörsön, a Török-házban volt lehetőségünk találkozni a veszprémi Művészetek Háza A tér tükrei című kiállításának két főszereplőjével, Bernát Andrással és a holland-indonéz származású Peter de Thouars festőművészekkel. Az alkotók csaknem negyven év után tértek vissza a Balaton mellé, ahol korábban diákként egy művésztelepen ismerték meg egymást. Megtudtuk többek között, hogy a tihanyi Belső-tő mellett szerzett élményeik az egész művészetüket meghatározták, így ezért is izgatottan várják a kiállítás megnyitóját július 9-én a Dubniczay-palotában. Velük, és a Művészetek Háza igazgatójával, Grászli Bernadettel beszélgettünk.
- mondja Bernadett.
A program lényege, hogy nemcsak ismert magyar, hanem nemzetközi alkotókat is meghívnak a Veszprém-Balaton régióba, hogy itt éljenek és alkossanak, és az így elkészült művekből kialakuljon majd egy kiállítás 2023-ban. Ennek kapcsán jött létre a BALATON EYE – AIR 2022-2023 nemzetközi képzőművészeti rezidencia program a VEB2023 EKF támogatásával, ami július 9-én Peter és András régióra reflektáló legújabb műveinek bemutatásával indul és augusztus 24-ig megtekinthető.
Tehát az érdeklődők első kézből nézhetik végig, hogyan készülnek az alkotások, sőt akár ki is próbálhatják a kék színhez kötődő nonfiguratív festészeti technikákat. A július 9-ei megnyitó legnagyobb különlegessége az lesz, hogy maguk a művészek fogják a tárlatot vezetni a kiállításon.
Az alkotókkal való közös munka már hónapokkal ezelőtt elkezdődött, aminek következő állomása az lesz, hogy a balatoni régiót körbejárva Peter és András visszatérnek azokra a helyszínekre, ahol majdnem negyven évvel ezelőtt megismerkedtek. Ehhez tartozik az alsóörsi Török-ház is, aminek udvara nem is lehetett volna tökéletesebb helyszín a beszélgetésünkre: mivel tökéletes panoráma nyílik a Balatonra, szemben a tihanyi Apátsággal, ahol a történetük is kezdődött.
„Ahogy megláttam Tihanyt, rögtön feltörtek bennem az emlékek!” - vallja be Peter rögtön az elején. Andrással a tihanyi Belső-tó partján álló Somogyi József Művésztelepen ismerkedtek meg, ami a régió egyik legnagyobb művészeti múlttal rendelkező alkotóhelyének számít. Petertől megtudtuk azt is, hogy professzora, a magyar származású Gőgős Ferenc, aki a holland Academie voor Beeldende Kunst-ban tanított Arnhem-ben, hosszú évekig sikertelenül próbálkozott a magyarországi kapcsolatteremtéssel. Végül 1983-ban lehetőséget kaptak arra, hogy a Magyar Képzőművészeti Főiskola kezelésében lévő tihanyi művésztelepen találkozhassanak és alkossanak együtt a holland és magyar diákok. Peter is így került Tihanyba, és ismerkedett meg Kokas Ignác festőművész növendékeivel, köztük Bernát Andrással.
András pedig hozzáteszi:
Ő egyébként nem 1983-ban találkozott először a Balatonnal. Gyerekkorában családjával is járt már a tónál, de az az élmény, ami igazán hatással volt rá, az a tihanyi művésztelep volt. Ennek köszönhetően hét-nyolc évig minden nyarát Tihanyban töltötte, és a tanulmányaik mellett több társával portréfestésbe kezdtek, ami annyira megtetszett neki, hogy később is visszajárt Tihanyba, mint portrégyáros.
A művészetüket tekintve abban mindketten egyetértenek, hogy különösen fontos számukra a természet és az őket körülvevő környezet: a vizuális világ és maga a tér. Az a kiállított darabokon is egyértelműen megfigyelhető lesz majd, hogy Peter és András rajonganak az alkonyat és az éjszaka témájáért. Ahogy ők fogalmaznak, különösen azért, mert az éjszaka az a része a napnak, amikor alig látni valamit, nem tudjuk kivenni az igazi formákat, viszont érezhetjük őket. András szerint a művészetükben fontos szerepe van „a látható és láthatatlan dolgok közötti vékony határvonalnak”.
- mondja Peter.
Bernadett a beszélgetésünk alatt elárulta azt is, hogy a projektben egy-egy művészeti esemény vagy közönségtalálkozó kapcsán szerepet kap majd az alsóörsi Török-ház és Tihany is, és július-augusztus folyamán más alkotókkal folytatódik majd a program.