A végéhez ért a Builder Summit, Európa legkülönlegesebb (jövő)építő fesztiválja
Talán még emlékeztek rá, hogy év elején készült egy interjúnk a Hello Wood csapatával, amelyben a nyárra tervezett Builder Summit-ról kérdeztük őket. Július 6-án a tervek valósággá váltak, hiszen elindult az egyhetes építészeti tábor. A részletekről Ráday Dávidot, a Hello Wood társalapítóját kérdeztük.

© Hello Wood I Darab Zsuzsa
A tábor fókuszában a bontás-építés tematikája áll, melyre a halápi helyszín tökéletes reflektál. Pontosan milyen programok mentén épül fel a tábor?
Július 6-án elindult a nemzetközi alkotótáborunk, mely július 13-ig tart, és amelyre számtalan magyar és külföldi workshop vezető és diákcsoport érkezik hozzánk. Az ő részvételükkel valósul meg a Hello Wood tábor, mely során különböző installációkat építünk. A tábort egy kétnapos záróesemény koronázza meg július 14-15-én, amikor gyakorlatilag a közönség számára is megnyitjuk a fesztivált, ahol meg lehet nézni az elkészült installációkat és izgalmas zenei programokkal is készülünk a Hello Wood és a Katttarzis KRÁTER fesztiválján.
Az alkotókat a VEB2023 EKF-fel közös zsűri segítségével választották ki. Hogyan zajlott a jelentkezési folyamat?
Szerencsére a Hello Woodnak már kialakult egy vonzereje, amely sokakat megmozgat minden projektünk kapcsán, de az mindenképpen nehézséget okozott, hogy ilyen hosszú időtartamra rávegyük a fiatalokat, hogy a nyarukból áldozva eljöjjenek és építsenek. Ez komoly elhivatottságot feltételez, és ebből adódik egyébként az is, hogy a Hello Wood-ban alkotók és az alumni egy egészen különleges embertípus, mert aki ebben részt vesz, tényleg komolyan ezzel akar foglalkozni és olyan léptékű művészetet szeretne létrehozni, ahol ők is fontos résztvevői a folyamatnak. Ez gyakorlatilag a közös nevező, amelyben az egymásra találás maga az építés. Sokat köszönhetünk a külföldi és egyetemei kapcsolatainknak, amelyek révén idén is olyan vezetők érkeztek workshopot tartani, akik visszatérő szereplői az általunk szervezett rendezvényeknek. Sőt, akad olyan is, aki résztvevő volt korábban, eltelt pár év, és azóta tanárként és építészként dolgozik, és ma már workshopot fog tartani a táborban. Szóval ez mindenképpen egy nagyon izgalmas folyamat.
Milyen installációkkal készülnek a résztvevők?
Összesen tíz projekt épül meg, amelyek nagyobb léptékű építészeti és művészeti projektek. A világ minden tájáról, több mint 24 országból érkeznek a résztvevők, az USA-tól kezdve Mexikón, Koreán, Izraelen és Brazílián át egészen Kolumbiáig. Ez az egyik különlegessége az eseménynek, hogy egy igazán színes kavalkád jön létre a kráterben, ahol a világ különböző részein élő emberek együtt alkotnak és építenek. Azt fontosnak tartjuk kiemelni, hogy nemcsak az installációk megépítése a fontos, hanem maga a projekt is három síkon zajlik. Az egyik az installáció, amely készül, az emberek, akik a saját kezükkel relatív nomád körülmények között építik a műveket, így a készítők az egész testükkel megtapasztalhatják az építés folyamatát, harmadrészt pedig mi egy közösséget is építünk, mivel egy olyan nemzetközi alumni jön létre a tábor során, amely a fesztivál után is kapcsolatban marad és együtt dolgozik majd. Erre sok példát tudunk mondani az utóbbi évek munkái kapcsán is.

© Hello Wood I Darab Zsuzsa
Milyen programokkal készültök a tábor során?
Az alkotótáborban a Hello Wood teljes csapata építeni fog, tehát ez nekünk is egy extra projekt, és egyfajta csapatépítő program. Illetve különböző szakmai programokkal is készülünk az építésen túl, mint például a Kortárs Építészeti Központtal, azaz a KÉK-kel közösen lesz egy Pecha Kucha, amelyen különböző előadók lépnek fel. Van egy-két sztárvendégünk is a táborba ellátogat és előadást tart Karim Rashid, világhírű designer és Arthur Mamou-Mani is, szintén világhírű francia építész.
Ahogy korábban is beszéltük már, a tábor helyszíne is nagyon különleges.
Igen, ezt úgy kell elképzelni, hogy a Haláp-hegy egy félig lebontott tanúhegy, amelyben van egy kráter, egy üres vászon, és ahhoz, hogy mi dolgozni és alkotni tudjunk, szükség van egy átmeneti infrastruktúra kialakítására. Kicsit olyan az egész, mint egy Mars-kolónia: sátrak, konténerek, ahova mi visszük a vizet és az áramot is. Ami pedig még különlegesebb, hogy a tábor során, egy héten át készül egy központi installáció, amely az építés szentélye lesz, és spirituális helyként és rendezvénytérként is funkcionál a kétnapos záróesemény során. Ez a vulkánból kinőtt, tábortűzre hajazó koncepció, háromszög alakú formákkal, amelyek szórványszerűen körbezárják a területet, vizuálisan is nagyon látványos lesz majd.
Ha jól tudom, ez az installáció a tervek szerint ott marad a hegyen, tehát a hosszútávú fennmaradás is fontos eleme a fesztiválnak.
Igen, ott marad majd, és bízunk benne, hogy tovább színesíti a Haláp-hegy vonzerejét, és lehetőséget ad a környékbelieknek arra, hogy egyéb rendezvényeket szervezzenek benne. Egyébként több installációt is szeretnénk a helyszínen hagyni, de az, hogy a projektek közül melyik tud hosszabb távon fennmaradni, az nehéz kérdés, mert egy hét alatt egyetemistákkal közösen nem lehet az örökkévalóságnak építeni. Az a célunk alapvetően, hogy szerethető projektek és installációk készüljenek, amelyek a helyszínen maradhatnak legalább a szezonra, vagy az idei évre, és olyan land art-ként vagy szabadtéri építészeti kiállításként működhessen, amely az arra kirándulók számára egyfajta látványosságot jelent majd.