„A művészet szabadsága, a szabadság művészete” – Artist in Residency programmal készül a Babel Camp Balatonbogláron
A balatonboglári Babel Camp főképp azért csatlakozott a VEB2023 EKF Kultháló programjához, hogy a szezonon kívül is kulturális programokat biztosíthassanak a tó déli partján. A Kápolna 50 Artist Residency Program apropója a Kék Kápolnában, az 1970-es évek elején tartott műterem-tárlatok ötvenedik évfordulója, amely kortárs reflexiókkal válaszol a a Kádár-kori neo-avantgarde kísérletekre. Ennek kapcsán szeptember 25. és október 25. között összművészeti alkotótáborral várják a művészetek iránt érdeklődőket. Nagy Gézával, a Babel Camp ügyvezetőjével beszélgettünk.
Így született meg A helyi emlékezet beszélgetéssorozat, amely során a nyár folyamán több előadással is készültek és ősszel is folytatják a beszélgetéseket.
A tapasztalatok alapján az eddigi programok kifejezetten tanulságosnak bizonyultak, a beszélgetések kapcsán elkezdődött a helyi anyagok begyűjtése, amely lehetőséget ad az ismeretanyagok rendszerezésére, amely forrásként szolgálhat majd a helyi közösségek számára a későbbiekben is.
Az Artist in Residency (AIR) Kápolna 50 program koncepciója
A program olyan fő témák mentén valósul meg, mint a dokumentáció/reprezentáció és a művészi és az egyéni szabadság.
Géza az artist in residency program kapcsán arra is kitért, hogy az 1970-es évek elején a különböző performance vagy akcióművészeti formák újszerűséggel bírtak, általában a közönség részéről érdeklődést vagy néhány esetben felháborodást váltottak ki. Mára viszont számos olyan nem is csak művészeti témájú produkcióval találkozhatunk, amelyek ezeknek a hagyományaira épülnek, de ma már nem feltétlen klasszikus értelemben vett képzőművészeti tevékenységként gondolunk rájuk. Példaként a flashmobokat említi meg, amely napjainkban számos társadalmi ügyben és művészeti formában valósul meg, heti szinten is több ilyet láthatunk különböző témákban, ezáltal elvesztették a jelentőségüket az olyan akciókhoz képest, amelyekkel a ’70-es években indított kezdeményezések bírtak.
Kiket várnak az alkotótáborba?
Nem csak képzőművészeket. A korszakra is jellemző volt az összművészeti jelleg, ezért a fiatal alkotóművészeken, festőkön, szobrászokon túl fotósokat, videósokat, színházi előadókat is bátorítanak arra, hogy részt vegyenek az alkotótáborban. Életkori megkötés nincs, de alapvetően olyan alkotói vízióval rendelkező fiatal felnőtteket várnak, akik jelenleg is részt vesznek vagy esetleg már elvégeztek valamilyen művészeti képzést. A táborral igyekeznek a hazai művészeti intézményeken felül külföldi intézmények diákjaihoz is eljutni, mert kifejezetten örülnének, ha nemzetközi szinten is szélesíteni tudnák a résztvevők körét. A tábor létszámhatárát maximum 15-20 főben határozták meg, így a tábor lakói kisebb csoportokba bontva tudnak majd alkotni.
A Képzőművészeti Artist Residency program során készült műveket a Kápolnában és környezetében, tehát az ötven évvel ezelőtti műterem-tárlatok helyszínén fogják bemutatni és a jelentkezők pályamunkáiból és az elkészült alkotásokból kiállítás is megrendezésre kerül a Babel Camp területén. Az összművészeti bázison a programok pedig a tábor után sem érnek véget: október 15. és 22. között az Újratervezés fafaragó workshoppal készülnek, Babodi László, Székely Balázs és Somogyi Ferenc vezetésével, akiket nemcsak a zene, hanem a fa megmunkálásának szeretete is összeköt.