„A közösség újraszervezésében hatalmas lehetőség a Kultháló program” – Kultháló interjú Nagy Gézával, a Babel Camp ügyvezetőjével

Kultúra Kormos H. Barbara / Fotók: Toroczkai Csaba

A balatonboglári Babel Camp neve a zene- és fesztiválkedvelőknek a már több mint tíz éve megrendezésre kerülő Babel Sound Fesztivál miatt lehet ismerős, de a szervezők a Kultháló program kapcsán még több izgalmas eseménnyel készülnek. A korábbi borudvar igazi képzőművészeti bázisként várja az érdeklődőket a Balaton déli partján, fókuszban a helyi identitás fontosságával.

„A Babel Camp alapvetően művészeti, artist residencyként működik, alkotótáborokkal foglalkozik. A fő ok, amiért csatlakoztunk a VEB2023 EKF Kultháló programjához, hogy a déli parton a szezonon kívül is biztosíthassunk kulturális programokat."

- meséli Géza, aki szerint Balatonbogláron a Kultháló program aktualitása a jelenleg Kék Kápolnaként ismert kápolnában a ’70-es évek elején tartott műterem-tárlatok ötvenedik évfordulója. A Babel Camp a Kultháló program keretében a helyi identitás és kulturális életet a 1970-73-as neoavantgárd művészek szellemiségével párhuzamba állítva mutatja be.

„Balatonboglárnak kifejezetten érdekes és sokszínű kulturális élete van, a programot helyi művészek bevonásával állítottuk össze, hogy megmutassuk, hogy mennyire hatott az 1970-es évekbeli történet az itteni kulturális életre.”

Helyi identitás, képzőművészeti programok és workshopok

A Babel egyik alapprogramja tehát a Helyi emlékezeti beszélgetéssorozat, ami A két kápolna, mint Balatonboglár identitás szimbóluma címet kapta.

„Lassan sajnos már nem leszek olyan emberek, akiknek vannak személyes emlékei erről az eseményről. A kápolnában tartott műterem tárlatok kapcsán számos legenda és történet kering, amikről többfajta változat él a köztudatban. Mi ezzel kapcsolatban most arra vállalkoztunk, hogy elkészítsük a helyemlékezet visszaemlékezést, hogy a művészek visszaemlékezései és az egykori besúgók jelentései mellett arról is legyen szó, hogyan élték meg ezt az időszakot a helyiek.”

A program emellett lehetőséget teremt arra is, hogy a helyiek jobban megismerhetik az ötven évvel ezelőtti boglári kápolnában tartott művésztelep és tárlatok történetét. A középpontban a helyi lakosok emlékei állnak, tehát kifejezetten a boglári lakosokat célozzák. A beszélgetés sorozat egyes alkalmaira külsős beszélgető társakat is hívnak majd, mint a Besúgók és provokátorok című beszélgetéshez, Pálinkás Szűcs Róbert újságíró és zenészt vagy, és a Boglár az alternatív művészek és kultúra színtere című beszélgetéshez Nádorfi Lajos operatőrt és Szemadán György képzőművészt és szerkesztő/rendezőt. A beszélgetéssorozat soron következő eseménye augusztus 27-én lesz.

Szintén a Kápolna 50 eseménysorozat kapcsán a Babel Camp lesz a helyszíne a szeptember 25-én induló Képzőművészeti Artist Residency programnak is, ami A művészet szabadsága – a szabadság művészete címet kapta és egészen október 15-ig tart majd.

„Arra gondoltunk, hogy ötven év távlatából érdekes volna megvizsgálni, hogy az akkori művek és szellemiség hogyan él tovább, milyen formában jelenik meg ma és hogyan lehet őket újraértelmezni

-tudtuk meg Gézától a program lényegét, melynek során a hazai és nemzetközi résztvevők a kortárs művészeten keresztül reflektálhatnak a boglári Kápolnában kiállított műteremtárlatokra és a Kádár-kori neoavantgárd kísérletekre. Az artist residency programot két művésztanár segíti majd, ifjabb Ficzek Ferenc, a Pécsi Műhely alkotója és a Kaposvári Művészeti Kar docense és Dorner Anita designer és képzőművész.

A Babel Camp a szezon után is folytatja programjait, ezzel is segítve, hogy azok eljussanak a helyi lakosokhoz. Október 15. és 22. között megrendezésre kerül az Újratervezés workshop, aminek szakmai vezetői Babodi László boglári népzenész, Székely Balázs alternatív és punk zenekarok dobosa és Somogyi Ferenc jazzénekes, akik eltérő zenei stílusokat képviselnek, de nemcsak a zene szeretete közös bennük.

Mindhárman fával foglalkoznak a zenélés mellett: László népi fafaragó, Balázs hegedűkészítő és asztalos, Somogyi Ferenc pedig képzőművész szobrász. Ez a tábor kifejezetten arról szól, hogy az egykori BB borászat központja a borudvar, ahol a Babel Camp található, a borászati időkből megörökölt számos kifejezetten rossz állapotban lévő hordót és fa tárgyat, amelyek újrahasznosításával új bútorokat, használati tárgyakat és dísztárgyakat készíthetnek a résztvevők, és a tábor végén az elkészült anyagok kiállításra kerülnek.”

Bábeli sokszínűség és kulturális élet

„Szerintem a Babel igazi erőssége az a nemzetközi kapcsolatrendszer, amelynek segítségével nemcsak hazánk legjobbjai tudnak nálunk fellépni, hanem a világ számos pontjáról érkeznek ide világzenét játszó zenekarok és ez igaz az általunk szervezet kulturális eseményekre is. A Babel Camp egy összművészeti bázis, ami be tudja vonzani és el tudja látni a nemzetközi résztvevők igényeit is."

-foglalja össze a Babel Camp lényegét és sokszínűségét Géza.

A nemzetközi kapcsolatokon túl kiemelt szerepet kap a helyi emberek Balatonboglárhoz fűződő kötődése is. Ahogy Géza mondja, nemcsak a tősgyökeres boglári családok, hanem azok a különböző háttérrel érkező emberek is befolyásolják a város kulturális életét, akik csak pár éve költöztek a Balaton mellé.

Nagyon fura szálak és összefonódások derülnek ki egy ilyen kutatás során, ami azért különösen izgalmas, mert ezeket a rejtett kapcsolatokat emelik ki olyan személyek között, akik így vagy úgy kötődnek a városhoz.”

Az már a Babel Camp eddigi programjai során is egyértelművé vált, hogy Balatonboglár 6000 lakosa között az események megtalálják a közönségüket, amit tovább erősít a tény, hogy a nyári szezonban az érdeklődők száma a többszörösére nő. A város egyébként büszkélkedik egy saját kórussal, néptánccsoportokkal, több mint harminc civil szervezettel, és ezen felül helyszínt biztosít különböző zenei, gasztro- és tehetségkutató fesztiválnak, kiállításoknak és filmklubnak is. De Géza szerint azt is fontos megemlíteni, hogy az utóbbi években kialakult helyzet rányomta a bélyegét a város közösségi életére.

„Azt gondolom, főleg a koronavírus-járványt követően, hogy a közösség újraszervezésében hatalmas lehetőség a Kultháló program, mert a település saját kulturális hagyományaira reflektál: azokat újra kiemeli, reflektorfénybe helyezi és megmutatja, illetve el tudja helyezni őket olyan összevetésekben, ahol az összefüggések még jobban átláthatók lesznek.”

Hozzáférhetőség

Amennyiben nehézségekbe ütközik oldalunk böngészése során, válasszon az alábbi hozzáférhetőségi lehetőségeink közül!