„A közösség újraszervezésében hatalmas lehetőség a Kultháló program” – Kultháló interjú Nagy Gézával, a Babel Camp ügyvezetőjével
A balatonboglári Babel Camp neve a zene- és fesztiválkedvelőknek a már több mint tíz éve megrendezésre kerülő Babel Sound Fesztivál miatt lehet ismerős, de a szervezők a Kultháló program kapcsán még több izgalmas eseménnyel készülnek. A korábbi borudvar igazi képzőművészeti bázisként várja az érdeklődőket a Balaton déli partján, fókuszban a helyi identitás fontosságával.
- meséli Géza, aki szerint Balatonbogláron a Kultháló program aktualitása a jelenleg Kék Kápolnaként ismert kápolnában a ’70-es évek elején tartott műterem-tárlatok ötvenedik évfordulója. A Babel Camp a Kultháló program keretében a helyi identitás és kulturális életet a 1970-73-as neoavantgárd művészek szellemiségével párhuzamba állítva mutatja be.
Helyi identitás, képzőművészeti programok és workshopok
A Babel egyik alapprogramja tehát a Helyi emlékezeti beszélgetéssorozat, ami A két kápolna, mint Balatonboglár identitás szimbóluma címet kapta.
A program emellett lehetőséget teremt arra is, hogy a helyiek jobban megismerhetik az ötven évvel ezelőtti boglári kápolnában tartott művésztelep és tárlatok történetét. A középpontban a helyi lakosok emlékei állnak, tehát kifejezetten a boglári lakosokat célozzák. A beszélgetés sorozat egyes alkalmaira külsős beszélgető társakat is hívnak majd, mint a Besúgók és provokátorok című beszélgetéshez, Pálinkás Szűcs Róbert újságíró és zenészt vagy, és a Boglár az alternatív művészek és kultúra színtere című beszélgetéshez Nádorfi Lajos operatőrt és Szemadán György képzőművészt és szerkesztő/rendezőt. A beszélgetéssorozat soron következő eseménye augusztus 27-én lesz.
Szintén a Kápolna 50 eseménysorozat kapcsán a Babel Camp lesz a helyszíne a szeptember 25-én induló Képzőművészeti Artist Residency programnak is, ami A művészet szabadsága – a szabadság művészete címet kapta és egészen október 15-ig tart majd.
-tudtuk meg Gézától a program lényegét, melynek során a hazai és nemzetközi résztvevők a kortárs művészeten keresztül reflektálhatnak a boglári Kápolnában kiállított műteremtárlatokra és a Kádár-kori neoavantgárd kísérletekre. Az artist residency programot két művésztanár segíti majd, ifjabb Ficzek Ferenc, a Pécsi Műhely alkotója és a Kaposvári Művészeti Kar docense és Dorner Anita designer és képzőművész.
A Babel Camp a szezon után is folytatja programjait, ezzel is segítve, hogy azok eljussanak a helyi lakosokhoz. Október 15. és 22. között megrendezésre kerül az Újratervezés workshop, aminek szakmai vezetői Babodi László boglári népzenész, Székely Balázs alternatív és punk zenekarok dobosa és Somogyi Ferenc jazzénekes, akik eltérő zenei stílusokat képviselnek, de nemcsak a zene szeretete közös bennük.
Bábeli sokszínűség és kulturális élet
-foglalja össze a Babel Camp lényegét és sokszínűségét Géza.
A nemzetközi kapcsolatokon túl kiemelt szerepet kap a helyi emberek Balatonboglárhoz fűződő kötődése is. Ahogy Géza mondja, nemcsak a tősgyökeres boglári családok, hanem azok a különböző háttérrel érkező emberek is befolyásolják a város kulturális életét, akik csak pár éve költöztek a Balaton mellé.
Az már a Babel Camp eddigi programjai során is egyértelművé vált, hogy Balatonboglár 6000 lakosa között az események megtalálják a közönségüket, amit tovább erősít a tény, hogy a nyári szezonban az érdeklődők száma a többszörösére nő. A város egyébként büszkélkedik egy saját kórussal, néptánccsoportokkal, több mint harminc civil szervezettel, és ezen felül helyszínt biztosít különböző zenei, gasztro- és tehetségkutató fesztiválnak, kiállításoknak és filmklubnak is. De Géza szerint azt is fontos megemlíteni, hogy az utóbbi években kialakult helyzet rányomta a bélyegét a város közösségi életére.