A kézművesség az agy jógája - Berkovics Emőke tojásfestőnél jártunk
Van egy hely Zalaszántón, ahol mindegy, hogy épp tél, tavasz, ősz vagy nyár van, mindig húsvéti a hangulat. Berkovics Emőke tojásfestőnél jártunk.
Berkovics Emőke mindennap hajnalban kel, hogy ne a családjától vonja el az időt szenvedélyére. EmőkeZalaszántón él, óvónő, de hét éve rátalált egy másik hivatásra is, ez pedig a tojásírás, illetve a tojáshéjból megálmodott ékszerek készítése. Azt mondja, ha lelkileg gyötri valami, leül tojást festeni, és biztosan a legjobb megoldást találja meg, amikor órák múlva elkészül egy-egy újabb darab.
A méhviaszos tojásírásnak különféle technikái vannak,ő zömében festéssel készíti el remekműveit. Mindenekelőtt a tojás erős vizsgálaton esik át, ha szükséges nagyítóval, zseblámpával, hogy semmiképp nem legyen rajta hajszálrepedés. Emőke színek szerint szortírozza az alapanyagot, van hófehér, halványbarna, barna, sőt, fekete tojás is, de az arakuna tyúké például halványtürkizben játszik. Egy évben többszáz darabot is megfest, 38 tyúkja van, gyűjti a különleges fajtákat. Mostanában versenyekre is jár, ilyenkor őshonos tyúkok tojásait használja, de dolgozik emu, strucc és lúdtojással is.
Emőke autodidakta módon sajátította el a fortélyokat, eleinte a tájegységek mintáit sem ismerte, saját fantáziáját használta, de aztán megismerkedett más tojásírókkal, és sok mindent megtanult a hobbijáról. Azóta kedvencei is vannak: a torontáli, a sárközi, a muravidéki és a honti mintákat szereti a leginkább.
Emőke azt mondja, nincs olyan nap, hogy ne fogna a kezébe tojást, ám amikor arról kérdezzük, megvan-e még az első megfestett tojás, azt mondja, hogy sajnos nincs, mert épp egy riport alkalmával a földre ejtette.
- 5