A Cholnoky család nyomában – Hamarosan debütál a Cholnoky-kód című előadás
Minden bizonnyal kevés olyan veszprémi lakossal találkozhatunk, akinek ne lenne ismerős a Cholnokyak neve és eredete, akik a századfordulós Veszprém meghatározó alakjai voltak. A Cholnoky projekt 2023 záróakkordjaként a Cholnoky-kód című előadás többek között azt a célt tűzte ki magának, hogy összefoglalja és egyben a közönség számára is bemutassa a család kalandos életét, ezzel definiálva Veszprémet, a város múltját, és egyben a Balatont és a régiót, mint ihlető teret. Az előadásról a darab írójával, Egressy Zoltán József Attila-díjas íróval beszélgettünk.

A Cholnoky-család nevesebb tagjai, köztük Cholnoky Viktor és László írók, és Cholnoky Jenő földrajztudós kiemelkedő eredményeket értek el, melyek nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten is meghatározóak voltak, és életművükkel nagyban hozzájárultak a város fejlődéséhez. De a történetben nemcsak ők, hanem a család nőtagjai – mint a korszak meghatározó személyiségei – is megjelennek.
A Cholnokyak kalandokban gazdag életútja tökéletes alapot biztosított a Forte Társulat és a Pannon Várszínház koprodukciójában létrejövő előadáshoz, melyhez a Lighthouse fényművészeti csapat segítségével a legkorszerűbb digitális látványeszközöket használják. A darab megírására a mai magyar kortárs drámairodalom meghatározó alakját, Egressy Zoltánt kérték fel. Őt kérdeztük a színdarab megszületéséről, az előadás különlegességeiről és balatoni kötődéséről.

Fotó: Forte Társulat Facebook
Hogyan jött létre az együttműködés a Forte Társulat és a Pannon Várszínház csapatával?
Korábban még nem volt lehetőségem a Forte Társulat vezetőjével, Horváth Csabával együtt dolgozni, és a Pannon Várszínház sem játszotta eddig a darabjaimat, de nagyon örültem a lehetőségnek, amikor Vándorfi László felkért a darab megírására, Géczi János író javaslatára. Ennek egyik fő oka, hogycsakiúgy mint János, én is nagy Cholnoky-rajongó vagyok, elsősorban persze az írók, Viktor és László munkássága érdekelt, a földrajztudós Jenőről korábban keveset tudtam.
Mennyi idő alatt született meg a mű és milyen források segítették a színdarab megírásában?
Igyekeztem a lehető legjobban felkészülni, elolvastam a családról szóló emlékezéseket, a
főhősökről szóló tanulmányokat, a két író gyakorlatilag teljes életművét és Jenő önéletírását. Lászlóval, Jánossal és Csabával többször egyeztettünk, általában Veszprémben, a
Hangvillában, közben a Kalligram Kiadó megkért, hogy a gondozásában megjelent Cholnoky
László-kötet utószavát írjam meg, Lászlóval tehát még intenzívebben kellett foglalkoznom. Ennek
és a Jenő-féle önéletírásnak köszönhetően lett egy korábbinál alaposabb rálátásom a
viszonyokra és a testvérek kapcsolatára is.
Miben rejlik az előadás különlegessége?
A darab különlegessége az, hogy bár valóságos emberekről szól, mégsem szigorú értelemben vett életrajzi drámát írtam; követi ugyan a valós eseményeket, de fikciós elemeket is tartalmaz. Rengeteg eredeti szöveget szerkesztettem bele, ezek képezik az anyag alapját, az időugrások viszont reményeim szerint megbolondítják kicsit az egészet. A próbák nemrég kezdődtek el, és kíváncsian várom, miként emeli fel Csaba speciális színpadi látásmódja és világa a darabot. A Pannon Várszínház és a Forte Társulat színészei vegyesen szerepelnek majd az előadásban, ez is izgalmasnak ígérkezik.
Ön milyen szálon kötődik Veszprémhez és a Veszprém-Balaton régióhoz?
Elég szoros kötődéseim vannak. A Balatonnal kapcsolatban hosszasan mesélhetnék gyerekkori és persze felnőttkori nyarakról, Füreden például sokat voltam, bár őszintén szólva a déli parton
többet, főleg Balatonszéplakon. Veszprémmel kapcsolatban talán az a legfontosabb, hogy
anyukám itt nőtt fel, később Budapestre költözött, ahol születtem és jelenleg is élek, de mai napig sok időt töltök Veszprémben. Majdnem mindig elmegyek anyukám szülőházáig a Bezerédi utcába, kisétálok a Benedek-hegyre, ahol a leckéit írta, járkálok kicsit a Séd partján, élvezem a város hangulatát. Van, amikor konkrét eseményekre jövök, tavaly például a VeszprémFesten Ana Moura koncertjén jártam. A bemutató szeptemberben lesz, ha minden jól megy, abban az időszakban is több időt tölthetek majd a városban.